T, 30.11.2022.

RTU: Pret studiju darbu pirkšanu jāvēršas sevišķi bargi

LETA
RTU: Pret studiju darbu pirkšanu jāvēršas sevišķi bargi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Ieva Lūka/LETA

Studiju darbu pirkšana ir plaģiāta paveids, un pret to ir jāvēršas sevišķi bargi, pārliecināta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studiju departamenta direktore Ilze Birzniece.

Birzniece aģentūrai LETA norādīja, ka plaģiātisma un citi akadēmiskā godīguma pārkāpumu gadījumi studiju darbos RTU tiek konstatēti un šie gadījumi ir ļoti dažādi. Dažādas ir arī sekas, skaidroja augstskolas pārstāve.

RTU ir pasākumu komplekss izpratnes par akadēmisko godīgumu padziļināšanai - par šiem jautājumiem tiek izglītoti gan studenti, gan akadēmiskais personāls, pastāstīja Birzniece.

Augstskolā darbojas akadēmiskā godīguma kodekss, kurā ir paredzēta konkrēta procedūra akadēmiskā godīguma pārkāpumu konstatēšanās gadījumā un dažādas sankcijas, tajā skaitā atskaitīšana no universitātes.

Studiju darbu pirkšana arī ir plaģiāta paveids un pret to ir jāvēršas sevišķi bargi, pārliecināta Birzniece. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, RTU dažādo mācību metodes, prasības noslēguma darbos, tādējādi samazinot iespēju, ka šādus darbus vispār būtu iespējams nopirkt. Lai izskaustu plaģiātu, RTU notiek sistemātiska kontrole noslēguma darba izstrādes gaitā. RTU gadījumā plaģiāta iespēju studiju darbos samazina visai sarežģīti tehniskie uzdevumi, skaitliskie aprēķini, kā arī tas, ka tehnoloģijas strauji attīstās un mainās, kas raksturīgi tehnisko jomu darbiem, pastāstīja Birzniece.

Studiju procesā RTU izmanto divus nozīmīgus plaģiātisma kontroles rīkus - kopš 2015. gada daļas RTU studiju programmu noslēguma darbu tiek pārbaudīti vienotajā datorizētajā plaģiātisma kontroles sistēmā, bet kopš 2018. gada RTU izmanto pasaules vadošo tekstu sakritības pārbaudes rīku "Turnitin". Savi specifiski kontroles rīki ir arī atsevišķām RTU fakultātēm. Visas šīs sistēmas palīdz atklāt plaģiātisma gadījumus.

RTU ir arī Eiropas Akadēmiskā godīguma tīkla (European Network for Academic Integrity - ENAI) dalībniece un viena no dibinātājām, kur aktīvi darbojas, daloties pieredzē un izglītojoties ar akadēmisko godīgumu saistītos jautājumos. Piemēram, pagājušā gada oktobrī RTU notika un plaši tika apmeklēta ENAI konference "Akadēmiskā godīguma kultūras veidošana izglītībā", kurā piedalījās vadošie eksperti akadēmiskā godīguma jautājumos no 12 valstīm.

Kā ziņots, bijušais Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis aicinājis tiesībsargājošās iestādes pievērsties studiju noslēguma darbu tirgošanas izskaušanai. Barševskis aģentūrai LETA pauda, ka viņš ir satraukts par sludinājumu portālos ievietotajiem sludinājumiem par iespēju studentu vietā uzrakstīt studiju noslēguma darbus.

Viņaprāt, šādam biznesam nevajadzētu pastāvēt ne legāli, ne nelegāli, savukārt akadēmiskajam godīgumam ir jākļūst par Latvijas augstākās izglītības sistēmas vienu no pamatakmeņiem. Barševskis arī uzsvēra, ka augstskolu iekšējos normatīvajos aktos ir jābūt paredzētām sekām, kas studentam iestājas, ja tiek konstatēts, ka studiju darbs ir nopirkts. Patlaban ir noteiktas sekas situācijām, kad studentu darbos tiek konstatēts plaģiāts.

"Manuprāt, par studiju darbu pirkšanu jābūt bargākajam sodam - atskaitīšanai," pauda Barševskis.

Sludinājumu portālā "ss.com" patlaban izvietoti teju 300 sludinājumi ar piedāvājumiem palīdzēt rakstīt vai studentu vietā uzrakstīt studiju noslēgumu darbus. Sludinājumu sadaļā tāpat tiek pārdoti arī jau izstrādāti darbi, norādot to tēmu. Ne visos sludinājumos ir norādītas cenas, taču no atsevišķiem sludinājumiem var noprast, ka eseju rakstīšana var izmaksāt dažus desmitus eiro, taču studiju noslēgumu darbu - kursa darbu, bakalaura darbu, maģistra darbu - izstrāde var izmaksāt arī vairākus simtus eiro. Sludinājumu tekstos bieži tiek norādīts, ka darbus raksta speciālistu komanda, turklāt nereti uzrakstīt studiju darbu varot arī ļoti īsā termiņā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu