Kriminālvajāšanai nodod priestera Zeiļas lietu
Papildināts

Rožukronis

FOTO: Unsplash

Valsts policija nodevusi kriminālvajāšanas uzsākšanai lietu, kurā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, bet vēl divi vīrieši - par seksuālu vardarbību.

Neminot personu vārdus, VP pārstāve Simona Grāvīte informēja, ka VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļa ir nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli.

Izmeklēšanas laikā policija ieguva informāciju, ka šajā lietā ir divi cietušie - kāds bezpalīdzības stāvoklī esošs pilngadīgs vīrietis ar garīgās attīstības traucējumiem, kurš tika pakļauts cilvēktirdzniecībai un seksuālai vardarbībai, kā arī vēl viens vīrietis, kurš cietis no seksuālās vardarbības un sākotnēji nozieguma izdarīšanas brīdī bijis nepilngadīgs, skaidroja Grāvīte.

» Par seksuālo izmantošanu pērn aizturētais priesteris turpina darbu baznīcā un pieņem grēksūdzes

Par aizdomās turētiem šajā kriminālprocesā atzīti trīs 60 līdz 73 gadus veci vīrieši.

Esošā informācija liecina, ka viens ir garīgās konfesijas pārstāvis Zeiļs, otrs ir bezdarbnieks, bet trešais strādājoša persona. Portāls "Delfi" iepriekš vēstīja, ka viens no aizdomās turētajiem ir kāds bijušais sociālā aprūpes centra "Rīga" filiāles darbinieks.

1955. un 1958. gadā dzimušie vīrieši tiek turēti aizdomās par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo.

Tāpat 1955. gadā dzimušais vīrietis tiek turēts aizdomās par cilvēktirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Abiem inkriminētas vairākas epizodes ilgstošā no 2017. līdz 2018. gadam.

Savukārt 1945. gadā dzimušais Zeiļa tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, secināms no policijas sniegtās informācijas. Viņam tiek inkriminētas divas epizodes.

Šobrīd 1955. gadā dzimušajam vīrietim joprojām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka persona mēģināja ietekmēt vienu no iesaistītajām personām un panākt sev labvēlīgas liecības.

Valsts policijas Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts šodien žurnālistiem pastāstīja, ka aizdomās turētās personas savus upurus atrada paziņu lokā un caur neoficiāliem sludinājumiem.

Inkriminētās noziedzīgās darbības norisinājušās Rīgā un Rēzeknē. Tāpat Lubarts apliecināja, ka garīgās konfesijas pārstāvis bija viena upura gala pircējs.

Savukārt Zeiļam un 1958. gada dzimušajam vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, attiecīgi drošības nauda un policijas uzraudzība.

Izmeklēšanas laikā gan Rīgā, gan Rēzeknē tika veiktas vairākas kratīšanas, kā rezultātā izņemti dažādi video un foto faili, kuros tika konstatēti pornogrāfiska rakstura materiāli. Kriminālprocesa ietvaros uzlikts arests naudai virs 20 000 eiro un zelta monētām gandrīz 10 000 eiro vērtībā, norādīja Grāvīte.

Ņemot vērā, ka ir veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai nostiprinātu iegūto pierādījumu bāzi, tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, skaidroja policijas pārstāve.

Policija atgādina, ka par cilvēku tirdzniecību, ja tā izdarīta pret nepilngadīgo vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

» Seksuāla vardarbība, katoļu priesteris un apcietinājums - ne filma, bet realitāte

Savukārt par seksuālu vardarbību - dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar iekļūšanu cilvēka ķermenī, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo, personas var tikt sodītas ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

Kā vēstīts, policijai par to, ka vairāki vīrieši, iespējams, seksuāli izmantojuši kādu bezpalīdzības stāvoklī esošu pilngadīgu vīrieti ar garīgās attīstības traucējumiem, pērn ziņoja kāda nevalstiskā organizācijas.

Izmeklētāji 29. augustā Rīgā un Rēzeknē kopumā aizturēja trīs personas - 1945. gadā, 1955. gadā un 1958. gadā dzimušus vīriešus.

Tāpat likumsargi veica divas kratīšanas Rīgā un Rēzeknē, izņemot dažādus video un foto failus, lai pārbaudītu, vai tajos ir saskatāmas kādas noziedzīgas darbības.

Diviem vīriešiem, 1945. gadā dzimušajam Zeiļam un 1955. gada dzimušajiem, tiesa piemēroja apcietinājumu, savukārt 1958. gadā dzimušajam vīrietim piemēroja ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

» Priesteris Zeiļa atbrīvots no apcietinājuma pret drošības naudu

Zeiļs 9. oktobrī tika atbrīvots no apcietinājuma pret 5000 eiro lielu drošības naudu.

Zeiļa intervijā portālam "Delfi" kategoriski noliedzis savu vainu.

Uz jautājumu, vai ir veicis nodarījumus, kuros tiek vainots, Zeiļa portālam atbildējis ar vārdiem "nē, nē, nē". "Es gandrīz diennakti nesapratu, kas tas ir apcietinājums. Par cilvēku pirkšanu, pārdošanu, es nesapratu to," intervijā "Delfi" sacījis priesteris. "Nu tikai vēlāk es iegāju tais sliedēs, kas tas ir. Nu tāda gadījuma, nu nav bijis, (..) es neesmu ne pircis, ne pārdevis kaut ko," sacījis Zeiļa.

Latvijas Romas Katoļu baznīcas interneta vietnē "katolis.lv" pieejamā informācija liecina, ka Zeiļa ir Rēzeknes Sāpju Dievmātes, Dukstigala un Prezmas draudzes prāvests, kā arī Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks, Rēzeknes dekanāta dekāns.

Uz augšu