No sliktas mutes higiēnas līdz nopietnām veselības problēmām. Kāpēc jātīra mājdzīvnieka zobi?

FOTO: Pexels

Rūpējoties par savu mājas mīluli, svarīgi atcerēties arī par tā mutes higiēnu - ja netiek kopti zobi, dzīvniekam var rasties dažādas veselības problēmas. Mājdzīvniekiem, tieši tāpat kā cilvēkiem, nepieciešams gan tīrīt zobus, gan veikt regulāras pārbaudes.

Sertificēta veterinārārste Solvita Buivide norāda, ka mājdzīvnieka mutes higiēna un veselība ir ļoti svarīga: "Ja mutes dobumā ir infekcija, tad tiek "indēts" viss organisms. Visbiežākais sekas ir sirds bakteriāls iekaisums, traheīts un gastrīts. Ir gadījumi, ka pat sepse sākās no hroniskās infekcijas mutē."

"Mute nav atsevišķs orgāns - asins cirkulē un infekciju "iznēsā" pa visu organismu."

"Infekcija savukārt sākās, kad ilgstoši uz zobiem ir zobakmens. Tad iekaist smaganas, attīstās gingivīts, periodontīts."

Veterinārārste arī norāda, ka bieži vien saimnieki paši nevar novērtēt mīluļa mutes higiēnas un zobu situāciju, tāpēc labāk to uzticēt speciālistam: "Labāk vienu reizi gadā atnākt uz pārbaudi - to var darīt, kad jāveic ikgadējā vakcinācija. Pirms dzīvnieka vakcinācijas veterinārārstam viņu klīniski jāizmeklē, tad var pārbaudīt arī mutes dobumu."

Arī "PetCity" veterinārā klīnika aktualizējusi mājdzīvnieka mutes higiēnas būtisko lomu mīluļa veselībā un februāri atzinusi par mutes dobuma veselības mēnesi.

"PetCity" klīnikā mīluļu saimnieki var saņemt īpašu piedāvājumu - 20% atlaidi dažādiem mutes dobuma veselības pakalpojumiem:

  • profilaktiskā apskate, konsultācija,
  • zobakmens noņemšana ar ultraskaņu un zobu pulēšana ( zobu higiēna),
  • piena zobu raušana,
  • paliekošo zobu korekcija,
  • zobu rentgenoloģiska izmeklēšana,
  • stomatīta, gingivīta, periodontīta ārstēšana.

Lai nerastos "ielaistas" veselības problēmas, saimniekam mīluļa zobi ir arī regulāri jātīra. 

Suņus un arī kaķus pie zobu mazgāšanas jāpieradina jau agrā vecumā. "Kucēnus, sevišķi mazo šķirņu, un kaķēnus no bērnības jāpieradina pie zobu tīrīšanas," stāsta Buivide. "Ideālā variantā zobus vajag tīrīt katru vakaru - ja tik bieži tas neizdodas, nepieciešams to darīt vismaz trīs reizes nedēļa. Var izmantot cilvēku zobu birsti, bet zobu pastu - dzīvniekiem paredzētu."

Uz augšu