Saulkrastu pludmalē atrasts šogad pirmais ronēns

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Saulkrastu pludmalē atrasts šogad pirmais roņu mazulis, kas liecina, ka pavisam drīz Latvijas piekrastē parādīsies arvien vairāk jaundzimušo roņu, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Baiba Ralle.

DAP aicina atpūtniekus brīvdienās, baudot pastaigas pludmalē, būt uzmanīgiem un, sastopot piekrastē ronēnus, tiem netuvoties un tos netraucēt, jo tie, visticamāk, piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.

Eksperti norāda, ka Saulkrastos sastaptais ronēns ir dzīvotspējīgs - tam nav redzamu kodumu pazīmju vai brūču, turklāt tā pelēcīgais kažoks liecina, ka tas ir jau vienu līdz pusotru mēnesi vecs.

"Tiesa, tam nav arī izteiktu tauku rezervju, kas nozīmē, ka, iespējams, roņu mamma to nav paspējusi pienācīgi piebarot. Piekrastē, visticamāk, ronēns izlīdis, lai sasildītos un uzkrātu spēkus. Pieļaujams, ka tas Latviju sasniedzis no Igaunijas Pērnavas līča," norādīja Ralle.

Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis vai pat ievainots, jāzvana DAP pa tālruni 29198590.

Lai palīdzētu novērtēt roņu mazuļu stāvokli, visbiežāk apmeklētajās Rīgas jūras līča piekrastes teritorijās būs izvietoti arī informatīvi plakāti.

Roņu mazuļiem, kas pāragri atdalījušies no mātes un kuriem pašiem jāspēj sameklēt barību, iespējas izdzīvot ir nelielas.

Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukaudu slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot.

Tādēļ vēl jo būtiskāk, ieraugot pludmalē mazu ronēnu ar pūkas atliekām, to nedzīt atpakaļ ūdenī. Visticamāk, tas piekrastē sildās un uzkrāj spēkus, uzsver DAP.

Svarīgi arī ievērot, ka šajā periodā, pastaigājoties pa pludmali, ļoti būtiski pieskatīt savus četrkājainos draugus, kuri nereti novārgušiem ronēniem rada vislielākos draudus, tos sakožot.

"Tādēļ pastaigu laikā savus mīluļus ieteicams vest pavadā. Turklāt jāatceras, ka ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru var inficēties arī kodējs," brīdina Ralle.

Ik gadu DAP, saņemot iedzīvotāju zvanus un izvērtējot katru konkrēto gadījumu, Rīgas Zoodārzā nogādā līdz desmit novārgušiem, ievainotiem ronēniem.

Lielu daļu no tiem zoodārza speciālistiem izdodas glābt un tie, veselīgi un dzīvotspējīgi, nonāk citos zoodārzos vai arī tiek izlaisti atpakaļ Baltijas jūrā.