Valdība atbalsta priekšlikumu būtiski ierobežot darījumus ar skaidru naudu (9)

Papildināts
LETA
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz būtiski samazināt darījumu skaitu ar skaidru naudu.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pēc valdības sēdes žurnālistiem skaidroja, ka darījumu ierobežošana ar skaidru naudu ir svarīgs faktors Latvijas finanšu sektora sakārtošanas procesā.

"Darījumi ar skaidru naudu tiek minēti kā viens no finanšu noziegumu riskiem Latvijā, tāpēc šādi darījumi ir jāierobežo. Likumprojekts ir vērsts uz to, lai cilvēks nepirktu nekustamo īpašumu ar naudu koferī, bet gan būtu iespējams izsekot, cik legāla ir šī darījuma nauda," pauda premjers.

Patlaban likumā paredzēts aizliegums veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās.

Tomēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) nereti konstatē, ka nodokļu maksātāji meklē risinājumus, kā samazināt darījuma patieso apmēru, lai tādējādi varētu veikt savstarpējos norēķinus skaidras naudas veidā.

Tāpēc FM rosināja ēnu ekonomikas mazināšanas nolūkos šo summu samazināt līdz 3000 eiro.

Ministrijas ieskatā, tādējādi tiks veicināta bezskaidras naudas lietošana darījumos, mazinot iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus naudas līdzekļus.

Tāpat likuma grozījumi paredz, ka fiziskajām personām, kas neveic saimniecisko darbību, nav atļauts veikt skaidrā naudā nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumus un transportlīdzekļu atsavināšanas darījumus, kuru summa pārsniedz 1500 eiro.

Ieviešot šīs izmaiņas, FM 2019. gada budžetā plāno iekasēt 675 000 eiro, bet nākamajos gados - 900 000 eiro.

Paredzams, ka likuma grozījumi stāsies spēkā šogad maijā, bet pirms tam likumprojektam jāgūst atbalsts Saeimā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka šogad no ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem budžetā plānots iekasēt virs 20 miljoniem eiro.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu