Pirmdien ieceltā "Olainfarm" padome savu darbību sāks tikai pēc Uzņēmumu reģistra lēmuma

AS "Olainfarm" jaunieceltais padomes priekšsēdētaja vietnieks Kārlis Krastiņš (no kreisās) un jaunieceltais padomes priekšsēdētājs Gundars Bērziņš piedalās preses konferencē pēc sākotnēji atceltās "Olainfarm" valdes akcionāru sapulces.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Pirmdien pie zāļu ražotāja AS "Olainfarm" ieceltā uzņēmuma padome pirms sava darba uzsākšanas sagaidīs Uzņēmumu reģistra (UR) lēmumu, šodien žurnālistiem sacīja jaunieceltās padomes priekšsēdētājs Gundars Bērziņš.

Kā norādīja padomes loceklis Kārlis Krastiņš, patlaban juristi strādā pie dokumentu sagatavošanas un tuvākajā laikā daļas akcionāru lēmums tiks iesniegts UR.

Šodien jaunieceltās padomes sasaukto preses konferenci apmeklēja arī līdzšinējais "Olainfarm" padomes loceklis Mārtiņš Krieķis. Uz aģentūras LETA jautājumu, vai viņš pieļauj iespēju, ka UR pieņem pozitīvu lēmumu un šodien ieceltā padome tiek apstiprināta, Krieķis sacīja, ka pieļauj šādu iespēju, jo viņam ir liela pārliecība par UR atsevišķu personu korumpētības līmeni.

Komentējot šodien pie "Olainfarm" mikroautobusā notikušo akcionāru sapulci, kuras leģitimitāti vēl būs jāapstiprina UR, Krastiņš atzina, ka šāds veids nav Latvijai godu nesošs, tomēr, ja uzņēmuma valde akcionārus ar vairāk nekā 61% akciju neielaiž tā teritorijā, tad sapulce diemžēl notiek "deviņdesmito gadu stilā". Auditorijā izskanējušo jautājumu, vai tā tiek sasaukta un novadīta sapulce publiskā akciju sabiedrībā, Krastiņš atteicās komentēt.

Pie "Olainfarm" ievēlētās padomes loceklis Krastiņš norādīja, ka viņš šajā amatā nonācis, pateicoties viņa iepriekšējai sadarbībai ar Haraldu Velmeru, kurš viņu iepazīstinājis ar Signi Balderi-Sildedzi. Arī Bērziņu strādāt padomes priekšsēdētāja amatā uzaicinājusi Baldere-Sildedze, kaut viņš kādu laiku neesot skaidri zinājis, ka tieši viņu šim amatam izvēlēsies.

Uz aģentūras LETA jautājumu, kāpēc padomes sastāvam izvēlēti attiecīgie kandidāti, Krastiņš norādīja, ka tā bijusi akcionāru izvēle, kuru ir grūti komentēt, tomēr viņš savu atbilstību amatam skaidroja ar sekošanu līdzi "Olainfarm" darbībai, kā arī viņa pieredzi, apkalpojot un konsultējot citus lielos uzņēmumus Latvijā, tostarp "Depo", "airBaltic" un citus.

Krastiņš sacīja, ka viņam ir redzējums, kā padomei būtu jāstrādā. Viņš vēlētos redzēt labākus "Olainfarm" finanšu rādītājus, stabilāku vidi, tāpēc uzņēmuma padomes vadīšana viņam būs profesionāls izaicinājums, tostarp arī padomes locekļa atalgojums bijis viens no motivējošiem faktoriem.

Savukārt Bērziņš uzskata, ka izvēlēts šim amatam savu akadēmisko zināšanu dēļ. Arī pasaules pieredze, pēc Bērziņa paustā, paredz, ka padomju sastāvos ir akadēmiskās vides pārstāvji. Bērziņa ieskatā, svarīgi diversificēt "Olainfarm" tirgu, kā arī attīstīt jaunus produktus.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka pirmdien atceltajā "Olainfarm" sapulcē ievēlēta jauna padome, kuru vadīs ekonomists Bērziņš. Kompānijas padomes sastāvā iecelts arī Jānis Buks, kurš būs padomes priekšsēdētaja vietnieks, kā arī Krastiņš, Andrejs Saveļjevs un Haralds Velmers. Izmaiņas padomes sastāvā stāsies spēkā pēc to reģistrēšanas Uzņēmumu reģistrā.

Sapulcē piedalījās akcionāri, kuriem kopumā pieder 61,48% akciju.

Juridiski "Olainfarm" padomē strādā Pāvels Rebenoks, Krieķis, Daina Sirlaka un "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina, kurš mira 2017. gada decembrī, vecākā meita Irina Maligina.

Tāpat ziņots, ka "Olainfarm" valde paziņoja, ka ir atcēlusi 1. aprīlī plānoto akcionāru ārkārtas sapulci, jo, pārbaudot akcionāru sarakstus, atklājies, ka pieprasījumam par tās sasaukšanu, ko izteica Maligina vidējā meita Nika Saveļjeva un jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze, nav juridiska pamata, proti, pieprasījumu parakstījušās personas nav "Olainfarm" akcionāri un neatrodas uzņēmuma akcionāru reģistrā.

Savukārt uzņēmuma lielākais akcionārs SIA "Olmafarm" aicināja akcionārus ierasties uz iepriekš izsludināto akcionāru ārkārtas sapulci 1. aprīli, norādot, ka "Olainfarm" valde ir pakļāvusies padomes nelikumīgam spiedienam un, klaji ignorējot normatīvus, publiskojusi paziņojumu par akcionāru sapulces atsaukšanu.

Tikmēr Krieķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka kompānija aicina akcionārus "neļauties dezinformācijai un nepiedalīties reideru organizētā mēģinājumā ieviest haosu vienā no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem".

Krieķis pauda uzskatu, ka, izplatot aicinājumu rīkot prettiesisku akcionāru sapulci, notiek darbība to personu interesēs, kuras faktiski jau iegādājušās divu "Olainfarm" mantinieču akcijas, ar mērķi aizmuguriski sagrābt varu uzņēmumā. "Šāda rīcība ir pretēja gan Valērija Maligina pēdējai izteiktajai gribai, gan arī klaji ignorē akciju sabiedrības valdes vienbalsīgi pieņemto lēmumu," viņš sacīja.

"Olainfarm" 1. aprīļa akcionāru ārkārtas sapulces darba kārtībā bija iekļauti jautājumi par padomes vēlēšanām, par atlīdzības noteikšanu padomes locekļiem, kā arī par revīzijas komitejas atsaukšanu, jaunas revīzijas komitejas ievēlēšanu un atlīdzības noteikšanu revīzijas komitejas locekļiem.

Akcionāru strīdu dēļ birža "Nasdaq Riga" no 1. aprīļa apturējusi tirdzniecību ar "Olainfarm" akcijām.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.