Sazvērestību teorijas muzeju gaiteņos - kur pazudusi visdārgāk pārdotā glezna pasaulē?

Leonardo da Vinči glezna "Salvator Mundi"

FOTO: AP/Scanpix

Renesanses mākslinieka Leonardo da Vinči radītā Kristus glezna, kas 2017. gada novembrī tika pārdota izsolē Ņujorkā par rekordlielu cenu - 450 miljoniem ASV dolāru (380 miljoniem eiro) ir pazudusi, ziņo portāls "The New York Times".

Glezna "Salvator Mundi" ("Pasaules glābējs") izsoļu nama "Christie's" rīkotajā izsolē tika nosolīta par summu, kas ir jauns cenas rekords mākslas darbiem, kas pārdoti izsolēs vai privāti.

Gleznu bija paredzēts izstādīt Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) galvaspilsētas Abū Dabī muzejā "Louvre Abu Dhabi" pagājušā gada 18. septembrī, taču divas nedēļas pirms tam muzejs gleznas izrādīšanu atcēla.

Vietnē "Twitter" muzejs ziņoja, ka detalizēta informācija par to, kas ar gleznu noticis un kad to varēs apskatīt, vēl sekos, taču tā nenotika. Pašlaik jau vairākus mēnešus gleznas atrašanās vieta nav zināma, un muzejs, nezināmu iemeslu dēļ, nav lūdzis palīdzību tās atrašanā.

Protams, vērtīgā mākslas darba pazušana radījusi labvēlīgu vidi dažādām spekulācijām.

3

Portāls "The Guardian" izsaka minējumu, ka gleznas pazušana saistīta ar nekvalitatīvu restauratora darbu - gleznu atjaunojot, tā pamatīgi sabojāta. Uz šādu variantu norādīja Metropoles mākslas muzeja kādreizējais direktors Mets Kempbels savā "Instagram" ierakstā. Savukārt izdevuma "New York" vecākais mākslas kritiķis Džerijs Saltzs apgalvoja, ka mākslas pasaulē sākusies sačukstēšanās - notikusi vērienīga krāpšana.

Portāls "Vanity Fair" norāda, ka glezna varētu būt aizkavējusies FIB kabinetos - žurnālists Zevs Šalevs, kurš veidojis pētnieciskus rakstus par ASV prezidenta Donalda Trampa sadarbošanos ar Krieviju, savā publikācijā prāto, ka glezna varētu būt izmeklēšanas procesa elements.

AAE Kultūras departaments un pats muzejs situāciju nekomentē.

3

"The New York Times" saņēmuši neoficiālu informāciju no muzeja darbiniekiem, kuri apgalvo, ka neviens īsti nezinot, kur dārgā glezna pašlaik atrodas.

66 centimetrus garā da Vinči glezna ir tapusi ap 1500. gadu. Tajā redzams Kristus Renesanses laikmeta drēbēs, kurš ar paceltu labo roku svēta cilvēkus, bet kreisajā rokā tur kristāla lodi.

Šī glezna kādreiz bija piederējusi Anglijas karalim Čārlzam I, bet vēlāk pazuda no redzesloka līdz 1900. gadam, kad to iegādājās kāds britu kolekcionārs. Tolaik gan tā tika piedēvēta kādam Leonardo māceklim.

Aktuālākās ziņas