Koalīcija plāno pārrunāt līdzekļus, lai juridiski korekti atrisinātu situāciju ar LTV valdi

Latvijas Televīzijas valdes (LTV) locekle digitālās attīstības un satura jautājumos, XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča, jaunieceltais LTV valdes priekšsēdētājs, Latvijas zāļu ražotāja "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķis Einārs Giels un LTV valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede piedalās preses konferencē pēc Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes sēdes, kurā apstiprināja jauno LTV valdi.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Partija "Attīstībai/Par!" (AP) rosinājusi šodien, 8. aprīlī, koalīcijas sanāksmē izvērtēt pieejamos tiesiskos līdzekļus, lai juridiski korekti atrisinātu radušos situāciju ar Latvijas Televīzijas valdes (LTV) locekļu atlasi, ko organizēja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

AP cer uz visu koalīcijas partiju atsaucību, lai iespējami ātri atrisinātu radušos situāciju un LTV valdes locekļi tiktu atlasīti likumam un vadlīnijām atbilstošā veidā, teikts partijas publiskajā paziņojumā.

Radusies situācija pamato nepieciešamību ātrāk izstrādāt jaunu Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu.

1

Tajā efektīvāk būtu jāregulē jomas, kurās konstatētas problēmas kopš iepriekšējā likuma stāšanās spēkā 2010. gadā, tai skaitā, NEPLP darbība. Jauns mediju likums ir īpaši svarīgs arvien intensīvāka informatīvā kara apstākļos ar mūsu austrumu kaimiņu. Arī šeit nepieciešams ātrāks koalīcijas darbs, lai pabeigtu darbu pie likuma projekta un sāktu tā apstiprināšanu Saeimā, uzsver AP.

AP Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts pauž, ka pienākums rīkoties tiesiski attiecas arī uz neatkarīgām valsts iestādēm.

"NEPLP īpašais statuss nedod indulgenci NEPLP ignorēt likumu," akcentēja politiķis.

1

Viņš piebilst, ka tagad runa nav par politisku iejaukšanos, bet to, ka kompetentajām iestādēm ir jāpārliecinās, ka atlases process ir atbildis likuma burtam un būtībai.

Piemēram, atlases komisijā bija obligāti jāpiesaista Politikas koordinācijas centra pārstāvji un neatkarīgi eksperti, kā noteikts Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 31. panta piektajā daļā.

NEPLP īpatnēji interpretējusi valdes locekļa amatam noteiktās prasības. Rīkotā konkursa iznākums liek secināt, ka, visticamāk, juridiski un tiesiski korekta procesa gadījumā arī atlases rezultāts būtu citādāks, uzskata AP.

Kā ziņots, Jaunā konservatīvā partija paziņojusi, ka Mediju politikas apakškomisijai prasīs anulēt LTV valdes konkursa rezultātus, kā arī aicinās izvērtēt NEPLP darbības likumību, izraugoties LTV valdes locekļus. Savukārt "Jaunā Vienotība" paziņoja, ka NEPLP rīkotajā LTV valdes konkursā saskatāms likuma pārkāpums.

Citi politiķi gan norādījuši, ka Saeimai nav tiesību lemt par LTV valdes konkursa rezultātiem.

1

Tikmēr NEPLP paziņojusi, ka LTV valdes konkursa rezultāti netiks pārskatīti.

Atbildot uz politisko partiju un atsevišķu politiķu publiskiem apgalvojumiem, ka konkurss uz vakantajiem LTV valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa digitālās attīstības un satura jautājumos amatiem neatbilst normatīvo aktu prasībām un būtu izsludināms jauns konkurss, NEPLP norāda, ka padome šādu politiskās varas iejaukšanos neatkarīgas autonomas institūcijas lēmumā par sabiedriskā medija vadības atlases procesu, kategoriski nosoda.

NEPLP pagājušajā nedēļā nolēma LTV valdes priekšsēdētāja amatā iecelt Latvijas zāļu ražotāja "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu, savukārt LTV valdes locekļa digitālās attīstības un satura jautājumos amatam padome izvēlējās XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektori Evu Juhņēviču. Abiem izraudzītajiem nav darba pieredzes mediju jomā.