Pk 30.10.2020.

Īstermiņa īres dzīvokļiem sola piemērot tos pašus noteikumus, kas ir viesnīcām

Tūristi Vecrīgā

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Pēc Viesnīcu un restorānu asociācijas novērojumiem, gandrīz piektā daļa tūristu izvēloties tieši īrēt dzīvokļus, nevis nakšņot viesnīcu numuriņos. Jau pirms kāda laika esot uzsāktas sarunas, ka netiek regulēta īstermiņa dzīvokļu izīrēšana. Ar nākamo gadu tikšot ieviestas izmaiņas, informē LTV raidījums "Panorāma".

Dzīvokļi uz dienu vai nedēļu kļūstot par arvien lielākiem konkurentiem viesnīcām. Rīgā vien esot 980 šādi dzīvokļi, ziņo raidījums.

Pieejamo dzīvokļu skaits mainās atkarībā no sezonas, bet tomēr esot novērota tendence šim skaitam pieaugt. Līdz šim šis biznesa paveids bija atstāts pašplūsmā - neesot norādīti konkrēti noteikumi, kas paredz dzīvokļu īpašniekiem atbildību un pienākumus. Tāpat neesot skaidrs, vai visi maksā nodokļus un ievēro vēl daudzas citas prasības, kas attiecas, piemēram, uz viesnīcām, informējis raidījums.

Šo iemeslu dēļ valdība sāk ieviest grozījumus "Tūrisma likumā", proti, tūrisma mītnes nav tikai un vienīgi viesnīcas.

"Līdz ar šiem likuma grozījumiem mēs skaidrāk pasakām, ka arī dzīvoklis daudzdzīvokļu namā var būt tūristu mītne," raidījumam teicis Ekonomikas ministrijas pārstāvis Gatis Silovs.

3

Uz viesnīcu pieejamo numuriņu fona šo īstermiņa īres dzīvokļu skaits esot krietni mazāks, tomēr viesnīcas konkurenci jūtot tāpat. 

"Šis ir ļoti labs solis, ka mēs ar likumu būsim noteikuši – ir šāds produkts, šāds pakalpojums nozarē. Pēc statistikas izīrējamo dzīvokļu noslodze ir tuvu viesnīcu noslodzes rādītājiem. Līdz ar to mēs viņus noteikti izjūtam kā spēcīgu tirgus spēlētāju. Viņi parādīsies oficiālajā statistikā un mēs sāksim apjaust to naudas apjomu, kas šajā nozarē ir," teicis Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis.

3

Jau pirms vairākiem gadiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzes lokā esot nonācis īstermiņa īres dzīvokļu bizness. VID atzinuši, ka problēmas ar nereģistrētu saimniecisko darbību šai nozarē aizvien pastāvot - un cer, ka likuma izmaiņas tās palīdzēs risināt, vēsta "Panorāma".

"Ja mēs pagājušajā gadā esam identificējuši vairāk nekā 3820 personas, kuras iznomā mītnes tūristiem, tad attiecīgi no tiem nebija reģistrējušās 398 personas. Un attiecīgi ar šīm personām mēs arī darbojāmies," raidījumam norādījusi VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance.

3

Plānots, ka likuma izmaiņas stāsies spēkā nākamgad, norāda "Panorāma".