C 22.10.2020.

10 000 dolāri un cietumsods - cena par cilvēka nelegālu pārvešanu pār Latvijas austrumu robežu

Valsts robežsardze. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Ar cilvēku nelegālu pārvadāšanu pāri Latvijas austrumu robežai pārsvarā nodarbojas čečenu izcelsmes Krievijas pilsoņi, intervijā "Neatkarīgajai" pastāstījis Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts.

Valsts robežsardzes priekšnieka Gunta Pujāta skatījumā, noziedzīgajam biznesam cilvēku nelegāla pārvadāšana caur Latviju ir kļuvusi mazāk pievilcīga, jo kriminālsodu politika Latvijā kļuvusi bargāka un tagad par liela skaita personu vai personu pārvietošanu organizētā grupā ir reāla brīvības atņemšana, sākot no diviem gadiem.

Skaidro Pujāts: "Daudzus pārvadātājus esam ieslodzījuši un pārsvarā tie ir čečenu izcelsmes Krievijas pilsoņi. Lielākā daļa no viņiem tagad ir cietumā. Protams, neizpaliek viņu komunicēšana ar sabiedrotajiem brīvībā, bet viņi zina - ja būs vairāk par pieci, tad būs jāsēž.

Jo efektīvāka ir mūsu pretdarbība, jo vairāk viņiem nākas meklēt citus maršrutus."

Pujāts atzinis, ka starp nelegālajiem migrantiem Latvijā joprojām dominē vjetnamieši.

"Uz Krievijas robežas viņi pamatā ir visvairāk. Uz Baltkrievijas robežas mums vēl bija irākiešu grupa. Tie pamatā ir politiskie bēgļi. Bet vjetnamieši dodas nelegāli strādāt. Mērķa valstis viņiem ir Polija, Čehija, Vācija," sacījis Pujāts, "nelegāla robežšķērsošana ir kriminālsodāma darbība, un visi šie nabadziņi vjetnamieši arī izbauda atrašanos mūsu cietumos - mēnešus sešus septiņus. Pēc tam mēs viņus vedam uz mājām."

Aptuvenā cena par viena cilvēka nelegālu nogādāšanu no Krievijas līdz Polijai esot 10 000 ASV dolāru.