Izraēlas zinātnieki ar 3D printeri radījuši miniatūru sirdi no cilvēku audiem

FOTO: Reuters/ScanPix

Pirmdien, 15. aprīlī, Telavivas Universitāte prezentējusi ar 3D printeri, izmantojot cilvēku audus, radītu miniatūras sirds prototipu.

"Šī ir pirmā reize, kad kāds kaut kur ir veiksmīgi uzprojektējis un izprintējis visu sirdi ar šūnām, asinsvadiem, ventrikuliem un kambariem," norādīja profesors Tals Dvirs, kurš vadīja pētījumu.

Līdz šim zinātniekiem bija izdevies veiksmīgi izprintēt tikai vienkāršus audus bez asinsvadiem.

Prezentējot miniatūro sirdi, Dvirs uzsvēra kā būtisku faktu, ka sirds veidota no cilvēka audiem un bioloģiskajiem materiāliem, lai izslēgtu implanta atgrūšanas risku.

Izraēlas Ārlietu ministrijas pārstāvis mikroblogošanas vietnē "Twitter" ir nopublicējis sensacionālā atklājuma bildi ar komentāru, ka pirmo reizi Izraēlas zinātnieki ir radījuši sirdi ar darboties spējīgu asinsvadu sistēmu. Šīs ir satriecošas ziņas pasaules medicīnai.

Sirds, kuru žurnālistiem bija iespēja novērot aptuveni trīs stundas ilgajā printēšanas procesā, ir aptuveni truša sirds lielumā.

Dvirs norādīja, ka tā pati tehnoloģija būtu izmantojama lielākām cilvēku sirdīm.

Nākamais solis zinātniekiem ir laboratorijā «iemācīt» izprintētajām sirdīm uzvesties kā sirdīm.

Pašreiz primitīvās sirds attīstības līmenis pielīdzināms embrija sirdij.

"Šūnām jāattīsta sūknēšanas spēja; tās pašreiz spēj sarauties, bet mums vajag, lai tās strādātu kopā," sacīja profesors.

Tiklīdz to būs izdevies panākt, zinātnieki plāno pārstādīt izprintētās sirdis nelielos dzīvniekos, piemēram, trušos un žurkās.

"Varbūt pēc desmit gadiem labākajās slimnīcās visā pasaulē būs orgānu printeri" un orgānu printēšana būs parasta procedūra, piebilda Dvirs.