O 26.01.2021.

Lietā pret IAAF zaudējusī Semenja startēs Dimanta līgas atklāšanas posmā

Kastera Semenja

FOTO: Reuters/ScanPix

Lietā pret Starptautisko Vieglatlētikas federāciju asociāciju (IAAF) zaudējusī Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) vidējo distanču skrējēja Kastera Semenja piektdien startēs sezonas pirmajā Dimanta līgas posmā.

Semenja dalībai šajās sacensībās pieteikusies pēdējā brīdī. Viņa ieplānojusi startēt 800 metru distancē.

Vēl trešdien Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) noraidīja Semenjas prasību pret IAAF jaunajiem noteikumiem saistībā ar paaugstinātu testosterona līmeņa noteikšanu. Viņa debija pieteikusies Dimanta līgai, jo gaidīja šīs lietas iznākumu.

IAAF jaunie noteikumi, kas stāsies spēkā ar 8.maiju, nosaka, ka skrējējām distancēs no 400 metriem līdz jūdzei testosterona līmenim asinīs jābūt mazākam kā pieciem nanomoliem uz litru. Semenja norāda, ka šis ir diskriminējošs faktors, jo viņa jau kopš bērnības bijusi ar paaugstinātu testosteronu.

Skrējējām, kuras neatbilst šiem noteikumiem, būs jāstartē citās disciplīnās vai jāsacenšas ar vīriešiem, ja viņas atteiktos lietot medikamentus, kas pazemina testosterona līmeni.

Līdz ar to divkārtējā olimpiskā un trīskārtējā pasaules čempione 800 metru skrējienā, kā arī olimpiskās bronzas godalgas ieguvēja 1500 metru skrējienā Semenja pret savu gribu kļuvusi par pretrunīgo noteikumu upuri, tāpēc viņa CAS iesniedza prasību pret šiem noteikumiem.

IAAF un Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) atzinušas, ka sievietēm ar augstāku testosterona līmeni ir ievērojamas priekšrocības. To apstiprinājuši rezultāti 2011. un 2013.gada pasaules čempionātos.

IAAF uzsvērusi, ka jauno noteikumu mērķis nav vērsts uz sportistu dzimuma identitātes apšaubīšanu.

Redaktors iesaka