FOTO: Publicitātes foto

Gudra personīgo finanšu pārvaldīšana sagādā problēmas daudziem. Īpaši tas skar gados jaunus cilvēkus, kas uzsākuši savu pastāvīgo dzīvi, tomēr vēl īsti neprot noteikt prioritātes un rīkoties saskaņā ar tām. Turpinājumā 4 iemesli, kādēļ jauniem cilvēkiem ir grūti iekrāt naudu, kā arī daži ieteikumi, kas varētu palīdzēt.

Nav noteiktu mērķu

Pirmais iemesls, kādēļ ar iekrājuma veidošanu nesokas tik labi, kā cerēts – nav izvirzīti noteikti mērķi. Taču tas ir ļoti svarīgi, jo, krājot naudu tāpat vien, bez konkrētas vīzijas par to, kam tā paredzēta, ilgtermiņā saglabāt motivāciju ir ļoti grūti – vienmēr šķiet, ka šajā brīdī aktuālās vajadzības ir daudz svarīgākas.

Lai to mainītu, ir vērts padomāt par konkrētiem mērķiem, kam sakrātā naudas summa būs paredzēta. Tā varētu būt, piemēram, jaunas datortehnikas iegāde, sapņu ceļojums vai mājokļa labiekārtošana.

Lai arī kādi būtu mērķi, tiem jābūt konkrētiem un arī reāli izpildāmiem. Ja ar naudas krāšana līdz šim sagādājusi grūtības, ir vērts sākt ar nelielu īstermiņa mērķu izvirzīšanu – to sasniegšana palīdzēs rast motivāciju arī vērienīgāku ieceru īstenošanai.

Iespēju pārpilnība

Šis nenoliedzami ir lielo iespēju laiks. Īpaši tā šķiet gados jauniem cilvēkiem – visapkārt ir dažādi kārdinājumi un piedāvājumi, taču liela daļa no tiem prasa arī zināmus finansiālos ieguldījumus. Tomēr ne viss no tā ir patiešām vajadzīgs.

Kā iespējamais risinājums, lai neaizrautos ar nepārdomātiem, spontāniem tēriņiem, ir spēja atšķirt vajadzības no vēlmēm. Protams, tas nenozīmē, ka jākļūst par taupīšanas fanātiķi, taču dažkārt vērts padomāt vai kārtējais modernais apģērba gabals patiešām ir vajadzīgs, vai tomēr tā ir tikai mirkļa iegriba.

Dārgas izklaides

Gados jauniem cilvēkiem īpaši patīk izklaides un laika pavadīšana kopā ar draugiem. Tas ir lieliski, taču arī tas var būt viens no iemesliem, kādēļ naudu iekrāt neizdodas – sevišķi, ja cieņā ir izklaides, kas prasa ievērojamus naudas līdzekļus. Tādēļ gan nav viss savs brīvais laiks jāpavada mājās, taču saruna ar draugiem par to, ka vēlies iekrāt naudu kādam Tev svarīgam mērķim var nest ļoti labu rezultātu.

Kopā jūs varat atrast dažādas alternatīvas ierastajām izklaidēm, piemēram, filmu vakaru mājās vai tematisko ballīti, kas neprasa ļoti lielus finansiālos ieguldījumus.

Vēl viens efektīvs veids, kā samazināt izdevumus dažādās kategorijās un veiksmīgāk sekot līdzi naudas plūsmai, ir budžeta plāna izveide. Lai to sastādītu, ir jāzina gan savi ikmēneša ienākumi, gan izdevumi. Tad, ņemot vērā vajadzības un finanšu mērķus, pieejamos naudas līdzekļus jāsadala pa izdevumu kategorijām.

Jāņem vērā, ka realitāte bieži vien atšķiras no teorijas, tādēļ jābūt gatavam periodiski plānā ieviest nepieciešamās korekcijas.

Nav plāna neparedzētām situācijām

Neplānotas situācijas un izdevumi ir normāla ikdienas sastāvdaļa. To zina ikviens, taču daudziem tieši šis aspekts ir viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem ceļā uz iekrājuma veidošanu un citu finansiālo mērķu sasniegšanu. Lai no tā izvairītos, ir vērtīgi ar tādām situācijām rēķināties. Viens no variantiem ir veidojot budžeta plānu, tajā iekļaut arī šādu sadaļu – finanses neparedzētiem izdevumiem. Tāpat var veidot atsevišķu uzkrājumu tieši šādu situāciju risināšanai, piemēram, ik mēnesi tam atvēlot konkrētu naudas summu.

Neplānotās situācijās noderīgs var būt arī aizdevums, ko šobrīd salīdzinoši vienkārši var noformēt internetā. Pieejamas dažādas aizdevuma summas un atmaksas termiņi, lai katrs aizņemties gribētājs varētu izvēlēties sev piemērotāko risinājumu. Protams, jāņem vērā, ka kredīts nav piemērots visiem un visās situācijās, tādēļ pirms tam svarīgi izvērtēt savas iespējas un iepazīties ar aizņemšanās nosacījumiem.

Iekrājuma veidošana un pārdomāta rīkošanās ar naudu palīdz sasniegt un saglabāt finansiālo stabilitāti, piepildīt sapņus un uzlabot dzīves kvalitāti kopumā. Tas, protams, nav vienkāršs uzdevums, īpaši tad, ja šķiet, ka pasaule sniedz tik daudz iespēju. Tomēr, lai naudas pietiktu visam svarīgajam, ir būtiski noteikt prioritātes un padomāt par to, kas ir Tavām vērtībām un dzīvesveidam atbilstošākais.