Anonīms trauksmes cēlājs: "Facebook" pats radīja un izplatīja ar terorismu saistītu saturu

"Facebook".

FOTO: Reuters / Scanpix

Sociālās saziņas vietne "Facebook" neapzināti rada automātiski veidotu saturu ar terorismu saistītām grupām, kuras tās mākslīgā intelekta sistēmas neatpazīst kā ekstrēmistu grupējumus, liecina nesen publiskots pētījums, kas balstīta kāda trauksmes cēlāja sniegtā informācijā.

Vašingtonā bāzēta bezpeļņas organizācija "National Whistleblowers Center" piecus mēnešus veica pētījumu ar 3 000 "Facebook" lietotāju lapām, kuras spieda "patīk" vai sazinājās ar organizācijām, kuras ASV valdība ir atzinusi par teroristiskām.

Pētnieki atklāja, ka grupējumi "Islāma valsts" un "Al Qaeda" neslēpti ir aktīvi sociālās saziņas vietnē.

Vēl satraucošāks ir fakts, ka "Facebook" programmatūra ekstrēmistu lapām, kas saņēmušas pietiekami skatījumu vai "patīk" skaitu, automātiski veidojot apsveikuma un atmiņu video.

"National Whistleblowers Center" informēja, ka trauksmes cēlāja vārdā, kurš vēlējies palikt anonīms, iesniegusi sūdzību ASV Vērtspapīru un biržas komisijā.

" "Facebook" centieni izskaust ar terorismu saistītu saturu ir bijuši vāji un neefektīvi," lasāms centra izplatītajā 48 lappušu garā dokumenta kopsavilkumā.

"Vēl lielāku satraukumu rada tas, ka "Facebook" pats ir radījis un izplatījis ar terorismu saistītu saturu, izmantojot tā automātiskā satura veidošanas tehnoloģiju," norādīja organizācija.

Pētījuma rezultātos, kas iekļauti sūdzībā, norādīts, ka "Facebook" realitātē nepilda publiski solīto ekstrēmistu veikto ierakstu un viņu kontu dzēšanu.

Kompānijā ziņu aģentūrai AFP paziņoja, ka ar terorismu saistītais saturs no vietnes tiek dzēsts "ar daudz lielākiem panākumiem nekā pirms diviem gadiem", kad sākās plašas investīcijas šajā tehnoloģijā.

"Mēs neapgalvojam, ka atrodam visu, un mēs joprojām esam modri, vēršoties pret teroristu grupējumiem visā pasaulē," informēja "Facebook”.

"Facebook" un citas sociālo mediju platformas tiek plaši kritizētas par nepietiekamu rīcību pret naidu un vardarbību uzkurinošiem ziņojumiem, lai gan vienlaikus tās tiek kritizētas par to, ka nepiedāvā vienlīdzīgu atspoguļojumu visiem viedokļiem, lai cik nepatīkami tie arī nebūtu.

Martā "Facebook" paziņoja, ka sociālajā tīklā, kā arī vietnē "Instagram" tiek aizliegts paust slavinājumu vai atbalstu baltajiem nacionālistiem vai balto nacionālistu separātismam.