Zelenskis ieceļ oligarha advokātu par prezidenta administrācijas vadītāju

FOTO: EPA/Scanpix

Trešdien, 22. maijā, jaunais Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis izpelnījies kritiku par Andrija Bogdana iecelšanu par prezidenta administrācijas vadītāju, lai gan viņš ir saistīts ar oligarhu Igoru Kolomoiski.

Bogdans līdz šim bija Kolomoiska personiskais advokāts.

Zelenskis savā priekšvēlēšanu kampaņā solīja restartēt politisko sistēmu un atbrīvot to no oligarhu ietekmes. Taču viņš arī izpelnījās pārmetumus, ka kandidē Kolomoiska interesēs.

Kolomoiskim pieder televīzijas kanāls, kurā tika pārraidīti Zelenska televīzijas šovi.

Kolomoiskis tiek turēts aizdomās par 5,5 miljardu ASV dolāru (4,9 miljardu eiro) piesavināšanos no Ukrainas lielākās bankas "PrivatBank" pirms tā tika nacionalizēta 2016. gadā.

Mediji ziņo, ka Kolomoiskis, kurš divus gadus dzīvojis Šveicē un Izraēlā, pagājušajā nedēļā atgriezies Ukrainā.

Zelenska kritiķi norāda, ka Bogdana iecelšana prezidenta administrācijas vadītāja amatā ir ne tikai politiski aizdomīga, bet arī pretlikumīga, jo Bogdans ieņēma amatus valdībā bijušā prezidenta Viktora Janukoviča laikā.

Personām, kas ieņēma amatus valdībā Janukoviča laikā, pašreiz ir aizliegts ieņemt vairākus posteņus.

"Zelenskis pārkāpa likumu," paziņoja deputāts Jegors Sobolevs.

Prezidents "nostāda sevi pāri likumam un nodemonstrē visai valstij savu patieso attieksmi pret likumu," piebilda Tetjana Kozačenko, kura kopā ar Sobolevu izstrādāja lustrācijas likumu, kas ierobežo Janukoviča administrācijas amatpersonu iespējas turpmāk ieņemt amatus valsts pārvaldē.

Ukrainas mediji ziņo, ka ASV īpašais sūtnis Ukrainā Kurts Volkers telefonsarunā ar Zelenski "stingri rekomendējis neiecelt Bogdanu" prezidenta administrācijas vadītāja amatā.

Uz augšu