Tieslietu ministrija vērtēs tiesneses lēmumu nepagarināt apcietinājumu vīrietim, kurš civilsievai nogrieza ausi

Tiesa. Ilustratīvs foto.

FOTO: Reuters/ScanPix

Tieslietu ministrija (TM) vērtēs medijos izskanējušo gadījumu, kad tiesnese nepagarināja apcietinājumu vīrietim, kuru policija tur aizdomās par smagu miesas bojājumu izdarīšanu dzīvesbiedrei, norāda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" vēstīja, ka kāds vīrietis dzīvesbiedrei rudenī salauzis vaiga kaulu.

Policija aizliegusi viņam tuvoties dzīvesbiedrei, bet martā viņš sievietei atriebies, nogriežot ausi.

Policija ierosināja kriminālprocesu un tā laikā vīrietim piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Tā divu mēnešu termiņš beidzies pirms nedēļas.

Likumsargi lūdza pagarināt apcietinājumu, bet Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Vivita Freimane lēma citādāk.

Bordāns skaidroja, ka TM ir pieprasījusi informāciju no tiesas par apstākļiem, kuri bija par pamatu apcietinājuma nepagarināšanai vīrietim. Atbilstoši likuma prasībām pēc saņemtās informācijas vispusīgas izvērtēšanas tiks lemts jautājums par to, vai konstatējams pamats tiesneša saukšanai pie disciplinārās atbildības.

Vienlaikus ministrs uzsver, ka par vardarbību ierosinātos kriminālprocesus ir jāizmeklē pēc iespējas ātrāk un jāvirza uz priekšu, lai tajos varētu spriest tiesu un panākt taisnīgu noregulējumu. Policija pirmstiesas izmeklēšanu veic kopš pagājušā gada rudens.

Tāpat viņš atzīmē, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir svarīgi piemērot visus nepieciešamos - arī ar brīvības atņemšanu nesaistītus - drošības līdzekļus, ja kriminālprocesā aizdomās turētā persona ir bīstams cilvēks.

Pati tiesnese Freimane paziņojumā tiesu portālā "tiesas.lv" skaidro, ka risks, ka vīrietis varētu atkārtoti nodarīt dzīvesbiedrei pāri, ir mazinājies.

Viņas ieskatā, pirmo reizi nokļūstot apcietinājumā un tur pavadot divus mēnešus, vīrietis ir izdarījis secinājumus par šādu savu darbību turpmāku nepieļaujamību.

"Šobrīd, respektējot izmeklēšanas noslēpumu, tomēr varu pateikt, ka lietā parādījās ziņas, kas varētu būt par pamatu personas noziedzīgu darbību kvalifikācijas maiņai. Turklāt, nepagarinot apcietinājumu, jāuzsver, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir noteikusi, ka jebkura persona, kura apsūdzēta nozieguma izdarīšanā, vienmēr ir atbrīvojama līdz tiesas procesam, ja vien valsts nevar uzrādīt "atbilstošu un pietiekamu" pamatojumu," uzsver tiesnese.

Viņa šādu pamatojumu lietas materiālos šajā procesa stadijā nav konstatējusi, uzsverot, ka sākotnējais apcietinājuma piemērošanas pamats ir zudis.

"Turklāt jāuzsver, ka apcietinājums nedrīkst pildīt soda funkcijas. Tāpat tika ņemts vērā arī tas, ka aizdomās turētais vēlas rūpēties par saviem bērniem, kuri šobrīd ir izņemti no ģimenes, bet tiesas liegums kontaktēties ar bērniem viņam nepastāv.

Tātad persona tomēr nav uzskatāma par tik bīstamu sabiedrībai, ja tai atļauts rūpēties par bērniem,"

norāda tiesnese, piebilstot, ka iepriekš bērni jau bija aizdomās turētā aprūpē, jo bērnu māte, kura apsūdz dzīvesbiedru vardarbībā, atradās alkohola reibumā un nespēja par tiem rūpēties.

Uz augšu