Sistēmas traucējumu dēļ EP vēlēšanās nevar nobalsot vēlētāji, kuri nav reģistrēti attiecīgajos iecirkņos

Sieviete nodod savu balsi iepriekšējā balsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās 3.vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Sistēmas traucējumu dēļ ceturtdienas, 23. maija, rītā nav iespējams nobalsot EP vēlēšanās tiem vēlētājiem, kas ieradušies nobalsot iecirkņos, kuros viņi nav reģistrēti, novēroja aģentūra LETA.

Šāda situācija novērota gan iecirknī, kas atrodas Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, gan Rīgas Avotu pamatskolā.

Iecirkņos uz vietas norādīts, ka šādi sistēmas traucējumi ilgst jau vairāk nekā 25 minūtes.

Kā aģentūrai LETA sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa, problēmas saistītas ar sistēmas atjaunināšanu. Viņa norādīja, ka šobrīd norit darbs, lai problēmas atrisinātu.

Bērziņa skaidroja, ka patlaban iecerēts atgriezties pie iepriekšējās versijas, lai meklētu, kur bijušas problēmas sistēmas atjaunināšanā. Apmēram 15 minūšu laikā balsošana varētu tikt atjaunota, piebilda komisijas vadītāja.

40. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Dāvis Dimants aģentūrai LETA apstiprināja, ka šorīt visā Latvijā nav iespējams nobalsot tiem vēlētājiem, kuri nav mainījuši vēlēšanu iecirkni, bet vēlās balsot jebkurā no iecirkņiem. Šāda situācija ir kopš iecirkņa atvēršanas, proti, vairāk nekā pusstundu, skaidroja Dimants.

Viņš piebilda, ka šāda situācija ir visā Latvijā. Dimants norādīja, ka vakar arī bijuši īslaicīgi pārtraukumi, bet tie nav bijuši ilgāki par 10 līdz 15 minūtēm. Vēlēšanu komisijas darbinieki cilvēkiem iesaka vai nu uzgaidīt, vai arī aicina apmeklēt vēlēšanu iecirkni vēlāk.

Kopumā 2019. gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā ir atvērti no plkst. 9 līdz 12. Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien. Savukārt vēlēšanu pamatdiena sestdiena.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks - vidēji 5-20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024. gadam.

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27.maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Uz augšu