T 21.10.2020.

"SpaceX" rīta agrumā papildina kosmosu ar jauniem satelītiem

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Piektdien, 24. maijā, ASV privātais kosmisko lidojumu uzņēmums "SpaceX" nogādājis kosmosā pirmos 60 satelītus projekta "Starlink" ietvaros, kura mērķis ir izvietot orbītā 12 000 satelītu lēta bezvadu interneta nodrošināšanai jebkurā vietā uz Zemes.

Nesējraķete "Falcon 9" ar satelītiem startēja plkst. 5.30 pēc Latvijas laika no Kanaveralas zemesraga kosmodroma Floridā.

Stundu pēc starta raķetes otrā pakāpe 440 kilometru augstumā sāka izlaist satelītus, kuri pēc tam ieņems savas vietas relatīvi zemā orbītā 550 kilometru augstumā.

Tas ir nedaudz augstāk par Starptautisko kosmosa staciju (SKS), bet krietni zemāk par vairumu pārējo satelītu, no kuriem augstākais atrodas 36 000 kilometru augstumā.

"Starlink" sāks darboties, kad tiks aktivizēti 800 satelīti, kas prasīs vēl vairāk nekā desmit raķešu startus.

"SpaceX" iecerētais tīkls ievērojami palielinās ap Zemi esošo satelītu skaitu.

2

Kopš pirmā satelīta palaišanas 1957.g adā cilvēce kosmosā ir nosūtījusi nedaudz vairāk par 8000 objektu, liecina ANO dati. Tiek lēsts, ka puse vai ceturtā daļa no tiem vēl strādā.

Īlona Maska kompānijai doti seši gadi, lai orbītā nogādātu pusi no satelītiem un deviņi gadi satelītu tīkla pabeigšanai.

"SpaceX" vēlas lielāko daļu satelītu izvietot zemajā Zemes orbītā 335 līdz 346 kilometru augstumā, kas samazinās saziņas laiku starp lietotājiem uz Zemes un satelītiem, palielinot sērfošanas ātrumu.