Pk, 30.09.2022.

Pirmo reizi Irākā nāvessodu izpildīs trīs "Islāma valsts" biedriem no Francijas

LETA
Pirmo reizi Irākā nāvessodu izpildīs trīs "Islāma valsts" biedriem no Francijas
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2

Irākas tieslietu sistēmas amatpersona svētdien, 26. maijā, paziņoja, ka tiesa Bagdādē ir piespriedusi nāvessodu trim Francijas pilsoņiem, kas ir džihādistu grupējuma "Islāma valsts" biedri.

Amatpersona, kas runāja anonīmi, jo nav pilnvarota runāt ar plašsaziņas līdzekļiem, informēja, ka trīs svētdien uz nāvi notiesātie bija starp 13 Francijas pilsoņiem, kurus janvārī Irākai izdeva ASV atbalstītie Sīrijas kurdu spēki, kuri tos bija sagūstījuši Sīrijā.

Viņus - Kevinu Gono, Leonāru Lopesu un Salimu Mašo - atzina par vainīgiem par pievienošanos "Islāma valstij".

Viņi ir pirmie "Islāma valsts" biedri no Francijas, kam piespriests nāvessods. 30 dienu laikā iespējams piespriesto nāvessodu pārsūdzēt.

Irākas prezidents Barhams Salehs februārī vizītes Parīzē laikā paziņoja, ka visus 13 Francijas pilsoņus tiesās atbilstoši Irākas likumiem.

Irāka šomēnes paziņoja, ka kopš gada sākuma ir tiesāti un notiesāti vairāk nekā 500 ārvalstnieki, kas tiek turēti aizdomās par dalību "Islāma valstī". Vēl vairāki tūkstoši gaida tiesu.

Daudziem ir piespriests mūža ieslodzījums, bet citiem - nāvessods, lai gan pagaidām nevienam ārvalstniekam tas nav izpildīts.

Tiesību grupas kritizē prāvu norisi, uzstājot, ka tiesāšana balstās tikai uz pierādījumiem, kas gūti spīdzināšanas ceļā.

Francija, kas nāvessodu atcēla pirms gandrīz 40 gadiem, pagaidām nav reaģējusi uz tās pilsoņiem piespriesto nāvessodu.

Gono, kurš cīnījās "Islāma valsts" rindās pirms viņu sagūstīja kopā ar māti, sievu un pusbrāli, arī Francijā ir aizmuguriski notiesāts un viņam piespriests deviņu gadu cietumsods. Mašo bija bēdīgi slavenajā Tarika ibn Zijāda brigādē, kas veica uzbrukumus Irākā un Sīrijā, kā arī plānoja uzbrukumus Parīzē un Briselē, liecina ASV amatpersonu sniegtā informācija.

Lopess ar sievu un diviem bērniem sākotnēji devās uz "Islāma valsts" kontrolēto Mosulu Irākas ziemeļos, bet pēc tam uz Sīriju, atklājuši Francijas izmeklētāji.

Tūkstošiem vīriešu un sieviešu no visas pasaules pievienojās "Islāma valstij", kad 2014.gadā grupējums paziņoja par islāma kalifāta izvedi Sīrijā un Irākā.

Viens no 13 Irākai izdotajiem Francijas pilsoņiem vēlāk tika atbrīvots, jo atklājās, ka uz Sīriju viņš devās atbalstīt jezīdu reliģisko minoritāti, pret kuru "Islāma valsts" vēršas īpaši brutāli.

Irāka 2017. gada beigās pasludināja uzvaru pār "Islāma valsti" un pērn sāka tiesāt ārvalstniekus, kas apsūdzēti par pievienošanos džihādistiem.

Tāpat Irāka ir tiesājusi tūkstošiem savu pilsoņi, kas aizturēti Irākā aizdomās par pievienošanos "Islāma valstij", kā arī sākta gandrīz 900 Irāka pilsoņu, kas izdoti no Sīrijas, tiesāšana.

Irāka ir viena no piecām valstīm pasaulē, kas izpilda nāvessodus, liecina "Amnesty International" jaunākais ziņojums, kas publiskots aprīlī.

2018. gadā Irākā piespriests nepilnas četras reizes vairāk nāvessodu nekā 2017.gadā un to skaits sasniedza vismaz 271, secinājusi "Amnesty International". Reāli gan pērn izpildīti 52 nāvessodi. 2017.gadā reāli izpildīto nāvessodu skaits sasniedza 125.

Analītiķi gan brīdina, ka cietumos Irākā nākamie džihādisti nereti ir papildinājuši savas zināšanas.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu