O 26.01.2021.

Šveices tiesa liek IAAF apturēt ieviestos paaugstināta testosterona līmeņa noteikumus

Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) logo

FOTO: Reuters/LETA

Šveices federālā tiesa liek Starptautiskajai Vieglatlētikas federāciju asociācijai (IAAF) nekavējoties apturēt ieviestos paaugstināta testosterona līmeņa noteikumus.

Tādējādi Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) vidējo distanču skrējēja Kastera Semenja un pārējās vieglatlētes, uz kurām attiecas šie noteikumi, var startēt sacensībās līdz Šveices federālā tiesa izskatīs iesniegto apelāciju.

Jau ziņots, ka lietā pret IAAF zaudējusī Semenja pārsūdzēja Spora arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumu Šveices federālajā tiesā.

Pirms mēneša CAS noraidīja Semenjas prasību pret IAAF jaunajiem noteikumiem saistībā ar paaugstinātu testosterona līmeņa noteikšanu. Tā kā viņas organismā ir paaugstināts testosterona līmenis, skrējēja vairs nedrīkst startēt distancēs no 400 metriem līdz jūdzei.

Skrējējām, kuras neatbilst šiem noteikumiem, būs jāstartē citās disciplīnās vai jāsacenšas ar vīriešiem, ja viņas atteiktos lietot medikamentus, kas pazemina testosterona līmeni.

"Šveices augstākā tiesa ir piemērojusi pagaidu aizsardzību Kasterai Semenjai. Šī ir svarīga lieta, kas būtiski ietekmē sieviešu sportistu cilvēktiesības," teikts tiesas paziņojumā.

"Esmu pateicīga Šveices tiesai par šo lēmumu. Ceru, ka pēc manas apelācijas atkal varēšu brīvi skriet," teica Semenja.

Šveices federālajai tiesai būs jārod atbilde, vai prasības par medikamentu lietošanu nepārkāpj diskriminācijas aizliegumu, tiesības uz fizisko veselību, tiesības uz ekonomisko brīvību un cilvēka cieņas neaizskaramību.

Semenja ir divkārtēja olimpiskā un trīskārtēja pasaules čempione 800 metru skrējienā, kā arī olimpiskās bronzas godalgas ieguvēja 1500 metru skrējienā.

IAAF un Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) atzinušas, ka sievietēm ar augstāku testosterona līmeni ir ievērojamas priekšrocības. To apstiprinājuši rezultāti 2011. un 2013.gada pasaules čempionātos.

Redaktors iesaka