Latvijai piešķirta zvaigzne! Sabiedrību aicina izvēlēties tai vārdu

Ilustratīvs attēls

FOTO: Unsplash

Starptautiskā Astronomijas savienības organizācija simtajā gadadienā aicina vairāku valstu iedzīvotājus izvēlēties vārdu vienai zvaigznei un tai tuvumā esošai planētai. Arī Latvijas iedzīvotāji aicināti izvēlēties vārdu kādai planētai un zvaigznei, vēsta LNT raidījums "900 sekundes".

Latvijai Lielā lāča zvaigznājā jeb Lielā Lāča astē ir piešķirta zvaigzne un planēta, kas ap to riņķo.

Zvaigzne, kurai jāpiešķir vārds ir lielāka par Sauli.

Latvijas astronomi ir priecīgi, ka tieši šai zvaigznei ir jādod vārds, jo tā ir redzama Latvijā.

Savukārt planēta, kas riņķo ap zvaigzni, kurai jāiedod vārds, ir lielāka par Jupiteru, kas ir Saules sistēmas lielākā planēta.

Planēta visticamāk ir ļoti karsta, jo atrodas tuvu saulei.

Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills raidījumam skaidro, ka Latvijai piešķirtai zvaigznei patlaban vārds neesot no vienkāršākajiem, tas ir "HD 118203". 

Gills skaidro, ka bez tehniskiem palīdzlīdzekļiem Latvijai piešķirto zvaigzni redzēt nav iespējams, taču zvaigzni var redzēt, izmantojot pavisam nelielas jaudas optiku.

"To var redzēt pat nelielu binokli, nerunājot jau par teleskopu un arī ar fotoaparātu, un ar 30 sekunžu ekspozīciju to zvaigzni var nobildēt," atklāj Gills. 

Astronomijas biedrības pārstāvis min dažus no diezgan daudz nosacījumiem, kas jāņem vērā izvēloties zvaigznes un planētas vārdus. 

"Vārds nedrīkst būt pārāk īss, jābūt vismaz četriem burtiem. Drīkst būt jebkādā veidā saistīta ar Latviju, drīkst saturēt arī diakritiskās zīmes – garumzīmes, šņāceņus," norāda Gills.

Jūnijā un Jūlijā vārdus izvērtēs komisija un izvēlēsies 10 labākos. Bet rudenī jau varēs balsot par pašu labāko.

Plašāka informācija atrodama Latvijas Universitātes vai Latvijas Astronomijas biedrības mājas lapā.

Uz augšu