Krievija sāk izsniegt pases okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotājiem

Krievijas pase. Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

Ignorējot starptautisko nosodījumu, Krievija sākusi izsniegt savas pases to Ukrainas teritoriju iedzīvotājiem, kuras kontrolē Maskavas finansētās un apbruņotās kaujinieku bandas.

Saskaņā ar atviegloto procedūru Krievijas pilsoņu pases piektdien saņēmuši pirmie okupētajās teritorijās dzīvojošie Ukrainas pilsoņi.

Aprīlī Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja dekrētu par atvieglotu Krievijas pilsonības piešķiršanas kārtību prokrievisko kaujinieku bandu pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas republiku iedzīvotājiem.

Maija sākumā stājās spēkā līdzīgs dekrēts, kas attiecas uz Ukrainai piederošajā, taču Krievijas anektētajā Krimā dzīvojošajiem citu valstu pilsoņiem.

Eiropas Savienība (ES) šonedēļ nosodīja šo ieceri kā neatbilstošu Minskas miera vienošanās "garam un mērķiem".

ES augstākā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni norādīja, ka šāda pasu izsniegšana ir "kārtējais Krievijas uzbrukums Ukrainas suverenitātei".

Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Oļegs Agarkovs piektdien paziņoja, ka Krievijas Migrācijas dienesta nodaļa Rostovas apgabalā, kas robežojas ar okupētajām Austrumukrainas teritorijām, jau saņēmusi 12 000 iesniegumus pasu izsniegšanai.

Agarkovs piebilda, ka 1200 iesniegumi jau izskatīti un apmierināti.

Vairākiem desmitiem Ukrainas pilsoņu, kas piektdien saņēma pases, bija jānodod uzticības zvērests Krievijai, kā arī jāpakļaujas daktiloskopijas procedūrai.

Tajā pašā laikā Kijeva paziņojusi, ka šīs pases neatzīs un tās nebūs derīgas Ukrainas robežas šķērsošanai.

Ukrainas premjerministrs Volodimirs Groismans piektdien norādīja, ka Krievijas pasu izsniegšana Ukrainas pilsoņiem ir "atklāts jebkādu tiesību un morāles pārkāpums".

"Es uzsveru, ka mēs nekad neatzīsim agresorvalsts piešķirto pilsonību," paziņojis Groismans.

Uz augšu