S 17.04.2021.

Kanāda Rīgā sāks būvēt jaunu armijas štāba ēku

Igauņu karavīrs NATO mācībās netālu no Valgas. Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

Trešdien, 19. jūnijā, Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11 notiks svinīgā Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā štāba ēkas būvniecības uzsākšanas ceremonija, informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Jaunajā štāba ēkā tiks izvietoti pašreiz Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba telpās esošie Kanādas bruņoto spēku kontingenta karavīri. Jaunā štāba ēka atvieglos Kanādas kontingenta uzdevumu izpildi Latvijā.

Kanādas bruņoto spēku pavēlniecība atbild par NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Kanādas kontingenta karavīru komandvadības nodrošināšanu Latvijā. Turklāt, kā kaujas grupas vadošajā valsts, Kanāda aktīvi piedalās gan savas valsts, gan NATO militāro mērķu sasniegšanā.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) norāda, ka Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības štāba ēkas būvniecība pierāda Kanādas gatavību rūpēties par Latvijas un reģiona drošību.

"Jauna štāba izveide atvieglos sadarbību ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī būs vēl viens solis uz priekšu pretim operatīvākai sadarbībai," uzsver ministrs.

1

Kanādas aizsardzības ministrs Hardžits Sadžans savukārt norāda, ka Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā štāba ēkas būvniecība Rīgā nostiprinās jau tā ciešās saites, kas vieno abas valstis, kā arī kalpos par apliecinājumu NATO apņēmībai aizsargāt un pasargāt Centrāleiropu un Austrumeiropu no uzbrukumiem.

"Kopīgi turpināsim sargāt Latvijas brīvību. Kanāda ir bijusi, ir un arī turpmāk būt stabils un uzticams partneris," norāda Sadžans.

Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā komandieris, pulkvedis Džošs Meidžors uzsver, ka īpaši šim mērķim projektētas štāba ēkas būvniecība ir skaidrs un nepārprotams apliecinājums tam, ka Kanāda ir gatava aktīvi darboties Latvijā. Jaunais štābs ļaus veiksmīgāk izpildīt uzdevumus, kā arī atvieglos darbu ar visiem reģionā esošajiem kolēģiem.

Komandieris izsaka pateicību Latvijas pusei, kas darījusi visu iespējamo, lai projekta plānošanas procesā Kanādas karavīri varētu veiksmīgi veikt savus tiešos pienākumus.

Daudznacionālā štāba ēkas, kuru projektē Latvijas uzņēmums "Citrus Solutions", būvniecības izmaksas varētu sasniegt 18,5 miljonus Kanādas dolāru (12,3 miljoni eiro). Ēkas būvniecību plānots uzsākt 2019. gada augustā, celtniecība tiks uzticēta Latvijas uzņēmumiem, kuru darbu pārraudzīs ģenerāluzņēmējs "Newcom". Ēkas iekārtošanu un komunikāciju ievilkšanu veiks Kanādas bruņoto spēku speciālisti. Ēkas būvniecību plānots pabeigt 2020. gada novembrī.

Daudznacionālo kaujas grupu vada Kanāda, un to veido aptuveni 1400 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017. gada jūnijā Ādažu bāzē.