O 20.04.2021.

Aptuveni 70 Krievijas sportistiem draud apsūdzības dopinga lietošanā

Dopinga proves

FOTO: AFP/SCANPIX

Aptuveni 70 Krievijas sportistiem draud apsūdzības nesen atklātajā vērienīgajā dopinga lietošanas shēmā, atklājis Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) vadītājs Jurijs Ganuss.

RUSADA izmeklē iespaidīgu dopinga lietošanas shēmu Čuvašijas Republikā. Izmeklēšana uzsākta 2017.gadā un kopš tā laika uzklausītas liecības no 140 personām. Kopumā konstatēti 60 antidopinga noteikumu pārkāpumi, kuros iesaistīti 33 atlēti, tajā skaitā nepilngadīgi sportisti.

Tiesa, kā atklāj Ganuss, tā esot tikai pirmā partija ar lietām, un otrā daļa kopējo atlētu skaitu varētu palielināt līdz 70.

RUSADA neatklāj atlētu vārdus, taču starp aizdomās turētajiem ir 17 vieglatlēti, pieci riteņbraucēji, trīs sambo cīkstoņi, pa diviem biatlonistiem un paraolimpiešiem, kā arī pa vienam bokserim, brīvā stila cīkstonim, vingrotājam un slēpotājām.

Tāpat RUSADA vadītājs asi kritizē Krievijas Vieglatlētikas federāciju (VFLA) par to, ka tā kultūras mainīšanas vietā veic tikai kosmētiskus uzlabojumus. Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF) VFLA diskvalifikāciju pagarinājusi jau 11 reizes.

"Pēdējo četru gadu laikā ir iztērēts daudz laika, lai parādītu vieglatlētiku pozitīvā gaismā. Mums ir pietiekami daudz materiālu, lai varētu teikt, ka šobrīd VFLA diskvalifikāciju nevar atcelt," stāsta Ganuss.

Krievu sportistiem tika liegts piedalīties pagājušā gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs, jo tik uzsvērts, ka Krievijā ir izveidota valsts atbalstīta dopinga lietošanas sistēma, tomēr tagad šīs valsts sportisti optimistiski raugās uz startiem 2020.gada Tokijas Olimpiādē.

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) RUSADA darbību atjaunoja tikai pērnā gada septembrī. Tai pat laikā tika noteikts, ka līdz gada pēdējai dienai Krievijai ir jānodrošina pieeja Maskavas antidopinga laboratorijai. Tomēr tas tika izdarīts ar nokavēšanos.

Ceturtdien IAAF Vieglatlētikas integritātes vienība (AIU) paziņoja, ka saņēmusi no WADA 110 000 failus ar datiem no Maskavas antidopinga laboratorijas. Šobrīd nav noteikts laika periods, kurā varētu būt izskatīti visi dati.