Akcīzes nodokli stiprajam alkoholam varētu samazināt uz ierobežotu termiņu
Infografika

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Akcīzes nodokli stiprajam alkoholam varētu samazināt uz ierobežotu termiņu,  pastāstīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP).

Bondars jau iepriekš komisijā pauda, ka akcīzes nodokļa samazināšana stiprajam alkoholam būšot tikai īslaicīgs risinājums, taču šodien Saeimā pirmajā lasījumā apstiprinātais likumprojekts nekādus termiņus neparedz.

Paredzams, ka ierobežojuma termiņa priekšlikumi varētu tikt iesniegti līdz rītdienas pusdienlaikam, kad noslēgsies priekšlikumu iesniegšanas termiņš šim likumprojektam.

Pagaidām Bondars nevarēja atbildēt, kāds varētu būt ierobežojuma termiņš, taču neesot plānots to noteikt ļoti ilgu.

Tāpat paredzams, ka atsevišķi deputāti varētu iesniegt priekšlikumu par to alkoholisko dzērienu klāsta paplašināšanu, kam būtu samazināms akcīzes nodoklis.

Arī šodien Saeimas sēdē vairāki deputāti aktualizēja jautājumu par nepieciešamību akcīzes nodokli samazināt alum.

Arī Bondara partijas biedre, veselības ministre Ilze Viņķele (AP) pauda cerību, ka šis "akcīzes grēks" tiks mainīts, ar laiku šo nodokli alkoholam palielinot.

Viņķele uzsvēra, ka viņa kā veselības ministre nevar atbalstīt akcīzes nodokļa alkoholam samazināšanu.

Kā ziņots, Saeima ceturtdien, 20. jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par akcīzes nodokli, stiprajam alkoholam akcīzes likmi samazinot par 15%. Par likumprojektu nobalsoja 61 deputāts, savukārt pret balsoja astoņi parlamentārieši.

Likumprojektam noteikts steidzamības statuss, kas nozīmē, ka lēmums tiks pieņemts divos nevis trīs lasījumos. Lai arī sākotnēji ticis paredzēts, ka likumprojektu Saeima abos lasījumos varētu izskatīt jau ceturtdien, koalīcijas nostāja, kā aģentūrai LETA atklāja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP), esot mainījusies, tāpēc tiks noteikts ilgāks priekšlikumu iesniegšanas termiņš un jautājums tiks lemts citā Saeimas sēdē.

Komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) iepriekš uzsvēra, ka Igaunija ļoti strauji pieņēmusi grozījumus akcīzes likumā un tas ietekmē Latvijas pierobežas nodarbinātību un ieņēmumus valsts budžetā.

"Normāli jau šādas darbības notiek, valstīm aizkulisēs sazinoties un nedarot straujas kustības. Bet, ņemot vērā, ka tas tomēr noticis strauji, mums par nožēlu jāpieņem šādi īstermiņa risinājumi," teica Bondars.

Viņš pauda, ka grozījumi nepieciešami, lai īstermiņā kompensētu radušos situāciju, kas radusies pēc Igaunijas rīcības attiecībā uz tās akcīzes nodokli alkoholam.

Grozījumi paredz no 1. jūlija par aptuveni 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam.

Patlaban likumā noteikts, ka stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem par 100 litriem absolūtā spirta nodokli aprēķina pēc 1840 eiro likmes, savukārt ar likuma grozījumiem tas samazināts līdz 1564 eiro. Likuma grozījumi stāties spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.

Likuma grozījumi neattiecas uz alu, vīnu un citiem alkoholiskajiem dzērieniem, kuru absolūtā spirta saturs nepārsniedz 22 tilpumprocentus.

Aktuālākās ziņas