Kurš turpmāk vadīs Rīgas domi? Ekspertu un politiķu viedokļi par iespējamiem scenārijiem atšķiras

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Rīgas domes kaķis Muris.
Rīgas domes kaķis Muris. Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra sacīja, ka Rīgas domes priekšsēdētāja ievēlēšana līdz 20. augustam lielā mērā būšot atkarīga no "Neatkarīgo deputātu frakcijas". Nils Ušakovs norādīja, ka domei ir jāspēj vienoties par jaunu mēru, savukārt "Vienotības" Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis uzskata, ka jāizmanto iespēja un jārīko ārkārtas velēšanas.

Domes nākotne "Neatkarīgo deputātu" rokās?

""Neatkarīgo deputātu frakcija" nevarētu būt ieinteresēta pirmstermiņa domes vēlēšanās, "Saskaņa" viņus neņems, jaunu partiju dibināt ir bezcerīgi un finansiāli neviens viņiem nepalīdzēs, jo kā četrinieks viņi ir bezperspektīvi," pauda Skudra.

Politologs skaidro, ka "Neatkarīgo deputātu frakcijā" esošie Valērijs Petrovs, Vadims Baraņņiks, Vitālijs Dubovs un Aleksejs Rosļikovs, no Jaunās Konservatīvas Partijas (JKP) izslēgtie deputāti Imants Keišs un Druvis Kleins, un pie frakcijām nepiederošais deputāts Oskars Putniņš visdrīzāk būtu gatavi atbalstīt kāda ievēlēšanu, jo ārkārtas vēlēšanās mandātus viņi visticamāk negūšot.

Baraņņika un Daugavpils mēra Andreja Elksniņa (S) brauciens uz Maskavu, liekot domāt par iekšējām nesaskaņām un pretrunām, kas vērš uzmanību uz Nilu Ušakovu (S) un Andri Ameriku (GKR), sacīja Skudra.

"Nav izskanējusi skaidra atbilde, vai vēlēšanās Ušakovs nevarētu atkal kandidēt un vadīt partiju - viņš to kategoriski nav noliedzis. Es izdaru secinājumu, ka spriežot pēc tā, kas notiek Rīgā būtu loģiski "Saskaņai" rīkot partijas kongresu. Eiropas Parlaments (EP) jau jūlija sākumā sāk strādāt, tamdēļ Ušakovam jābūt skaidrībai, ko viņš darīs vai nedarīs," apgalvoja politologs.

Raidījumā "900 sekundes" Ušakovs norādīja, ka domei ir jāspēj vienoties par jaunu mēru. Kaut gan ārkārtas vēlēšanas "Saskaņas" līderis neatbalsta, partiju tās nebiedējot.

"Mēs neesam baltrocīši. Mēs iesim atkal pa pagalmiem pie saviem vēlētājiem – vai nu dabūsim atbalstu, vai nu dabūsim pa purnu. Bet mēs nebaidāmies no šī procesa. Bet vienlaikus jāsaprot, ka ārkārtas vēlēšanas nozīmēs pēc būtības, nu, piedodiet man lūdzu, drausmīgu bardaku pilsētas mērogā līdz 2021. gadam ieskaitot," teica bijušais Rīgas mērs.

» "Laiks rādīs vai kolēģu rīcība bija prostitūcija, korupcija vai kļūda." Ušakovs par situāciju Rīgas domē

Ušakovs varētu nolikt EP deputāta mandātu un kandidēt uz Rīgas domes mēra amatu, prognozē Skudra, tomēr esot vairāki traucēkļi - joprojām tiek skatīts administratīvās tiesas iesniegums, kurā Ušakovs apstrīd savu atstādināšanu no mēra amata, kā arī Rīgas mērs var tikt ievēlēts noteiktajā termiņā, vai var notikt pirmstermiņa vēlēšanas.

Skudra sacīja, ka "Latvijas attīstība" (LA) visdrīzāk atbalstītu Burovu, vai kādu citu no GKR, kas nav Turlais, savukārt, noteikti neatbalstītu "Saskaņas" kandidātus.

"Koalīcija varētu būt "Saskaņa", GKR un LA, jo tad iznāk vairākums un tiek ievēlēts mērs, bet tādā gadījumā LA ir jāiet uz piekāpšanos, lai ko panāktu, bet LA jāvienojas arī ar partiju "Par!", lai tas neatstāj negatīvu gaismu uz frakcijas darbu Saeimā," prognozēja Skudra.

Pirmstermiņa vēlēšanās varētu būt "Saskaņa" ar citiem politiskiem spēkiem, ne tikai GKR, jo Skudras prāt Ušakova stratēģiskais mērķis varētu būt "pierādīt savu derīgumu valdībai nacionālā mērogā."

Jau ziņots, ka Rīgas domes priekšsēdētājs Turlais nav izturējis uzticības balsojumu, līdz ar to zaudēja galvaspilsētas mēra amatu.

GKR un "Vienotības" nākotnes vīzija ievērojami atšķiras

GKR valde par Rīgas mēra amata kandidātu plāno lemt nākamnedēļ, 27. jūnijā, pastāstīja partijas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks.

Ameriks pastāstīja, ka valdes sanāksmē tiks pārrunāti pēdējo dienu un nedēļu notikumi pašvaldībā, kā arī tiks lemts, kuru no biedriem varētu virzīt mēra amatam.

"Mēs joprojām esam gatavi uzņemties atbildību un vadīt pilsētu," sacīja Ameriks.

Tomēr jāņem vērā, ka vienošanos par jaunu mēru sola nepieļaut viens no domes opozīcijas līderiem Vilnis Ķirsis. Viņš uzskata, ka ir jārīko ārkārtas vēlēšanas.

"Šī ir unikāla iespēja, kad "Saskaņa" ir faktiski nospiesta uz ceļiem, un ir iespējams to varu Rīgā mainīt tiešām pēc būtības. Un to ir iespējams tikai, protams, caur vēlēšanām, lai vēlētāji dod atbalstu," uzskata Ķirsis.

» Process iekustināts. Nodibinājumu "Riga.lv" likvidēs

Neuzticību Turlajam izteica 31 deputāts - visa opozīcija, pie frakcijām nepiederošais deputāts Oskars Putniņš un "Neatkarīgo deputātu frakcija", ko veido četri no "Saskaņas" izslēgtie politiķi Petrovs, Rosļikovs, Dubovs un Baraņņiks.

Pēc balsojuma par Rīgas mēra Daiņa Turlā gāšanu no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) izslēgti deputāti Imants Keišs un Druvis Kleins, apliecināja JKP Rīgas domes frakcijas vadītājs Jānis Ozols.

Keišs izslēgts no partijas saistībā ar atturēšanos balsojumā par Turlā gāšanu, kā to bija nolēmusi frakcija, skaidroja Ozols.

Ozols pauda uzskatu, ka Keišam nav svarīgas partijas vērtības, bet deputāta "krēsls". "Keiša tālākā rīcība ar mandātu tikai parādīs, cik godīgs vai negodīgs viņš ir," teica Ozols.

» Sašķeļas "Saskaņas" Rīgas domes frakcija. Koalīcija zaudējusi četras balsis

Keišs atzina, ka Turlā gāšanu tik tiešām nav gribējis atbalstīt. "Uzskatu, ka viņam bija atvēlēts pārāk maz laika strādāšanai. Turklāt esmu arī pret ārkārtas vēlēšanām," sacīja Keišs.

Tikmēr Kleins no partijas izslēgts, jo, neskatoties uz balsojumu atbilstoši frakcijas lemtajam, bijis pretējos uzskatos par tālāko rīcību.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu