Kādēļ 21. gadsimta beigās apstāsies populācijas pieaugums?

FOTO: Unsplash

Jaunā pētījumā zinātnieki noskaidrojuši, ka globālā populācija līdz 21. gadsimta beigām pārstās pieaugt.

Pašlaik uz mūsu planētas dzīvo vairāk nekā 7,7 miljardi cilvēku.

Šis skaitlis kopš 1950. gada ar katru gadu pieaug par vienu vai diviem procentiem.

Zinātnieki aplēsuši, ka līdz 2100. gadam uz planētas dzīvos aptuveni 10,9 miljardi cilvēku, tomēr ikgadējais populācijas pieaugums būs mazāks par 0,1 procentu.

Apvienoto Nāciju veiktajā analīzē rakstīts, ka globālais dzimstības līmenis būs mazāks nekā "nomaiņas dzimstības līmenis" jeb jaundzimušo skaits uz katru planētas sievieti, kas populāciju uztur vienādā līmenī, mirušos aizstājot ar dzimušajiem.

Pašlaik "nomaiņas dzimstības līmenis" ir 2,1 dzimušais uz katru planētas sievieti, kas ir mazāks nekā pašreizējais globālais dzimstības rādītājs - 2,5 dzimušie uz katru sievieti.

Gaidāms, ka līdz 2100. gadam globālais dzimstības rādītājs nokritīs līdz 1,9 dzimušajiem uz katru sievieti.

Turklāt pētnieki arī atklāja, ka vidējais globālais cilvēka mūža ilgums līdz 21. gadsimta beigām no 31 gada palielināsies līdz 42 gadiem.

Starp 2020. un 2100. gadu 80 gadu vecu un vecāku cilvēku skaits no tagadējiem 146 miljoniem pieaugs līdz 881 miljonam.

Pasaulē vecākie cilvēki pārsvarā būs Latīņamerikā un Karību jūras reģionā.

Straujš populācijas pieaugums gaidāms vienīgi Āfrikā, kad līdz gadsimta beigām populācija no 1,3 miljardiem pieaugs līdz 4,3 miljardiem cilvēku.

Eiropas populācijas zenīts gaidāms 2021. gadā, savukārt Āzijā cilvēku skaits pieaugs līdz 2055. gadam. Ziemeļamerikas populācija turpinās pieaugt migrācijas dēļ.

Uz augšu