Pk, 22.09.2023.

Uz Levita inaugurācijas sarīkojumu viesi aicināti bez dzīvesbiedriem, lai pietiktu vietas vairāk cilvēkiem

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Jaunievēlētais Valsts prezidents Egils Levits pēc ievēlēšanas ar kundzi Andru Levitu (no kreisās) un meitu Indru noliek ziedus pie Brīvības pieminekļa.
Jaunievēlētais Valsts prezidents Egils Levits pēc ievēlēšanas ar kundzi Andru Levitu (no kreisās) un meitu Indru noliek ziedus pie Brīvības pieminekļa. Foto: Edijs Pālens/LETA

Uz Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) gaidāmo sarīkojumu par godu jaunievēlēta Valsts prezidenta Egila Levita inaugurācijai viesi ielūgti bez dzīvesbiedriem, lai būtu iespējams vienā telpā satilpināt maksimāli plašu visdažādāko jomu pārstāvju loku, skaidro Levita padomniece Aiva Rozenberga, savukārt etiķetes eksperte Irma Kalniņa pauda, ka tomēr būtu gribējusi redzēt, lai uz šo pasākumu viesi tiek aicināti kopā ar savām otrajām pusēm.

Kā skaidroja Rozenberga, sarīkojumā par godu Levita inaugurācijai dalībnieki ielūgti atbilstoši tam, lai pasākumā varētu piedalīties plašāks dažādu jomu pārstāvju loks, kā arī ņemtas vērā telpu sniegtās iespējas un ierobežojumi.

Pēc Rozenbergas klāstītā, LNB kā vieta sarīkojumam izvēlēta tās simbolisma dēļ, kā arī, ņemot vērā tajā esošās kultūrvēsturiskās vērtības, tajā skaitā Tautas grāmatu plauktu, kura izveidē piedalījusies paši iedzīvotāji. Uz pasākumu izsūtīti aptuveni 800 ielūgumi cilvēkiem, kuri pārstāv dažādas iestādes, organizācijas, kā arī snieguši ieguldījumu sabiedriskajā darbā.

Levita padomniece atzina - ja būtu iespējams, viesi labprāt tiktu aicināti ierasties kopā ar dzīvesbiedriem, taču svarīgāka esot vēlme, lai pasākumu apmeklē pēc iespējas plašāks prezidenta topošo sadarbības partneru loks.

Rozenberga skaidroja, ka neviens sarīkojums neuzliek par pienākumu uzaicināt arī dzīvesbiedru. Vaicāta par Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valdes priekšsēdētāja, komponista Zigmara Liepiņa sociālajā tīklā "Facebook" pausto kritiku, ka ielūgums tikai viņam vienam vērtējams kā nepieklājīgs, Levita padomniece norādīja, ka katram var būt savs personīgs skatījums un ka nevar cerēt, ka visi būs apmierināti par pasākuma organizēšanas lietām.

Jaunievēlētā Valsts prezidenta pārstāve arī norādīja, ka cer turpmāko sarīkojumu laikā aptvert pēc iespējas plašu dalībnieku loku visos Latvijas reģionos.

Viņa arī uzsvēra, ka 8. jūlijā visi cilvēki tiek aicināti pēc katra iespējām sekot līdzi inaugurācijas dienas pasākumiem vai nu caur medijiem un sociālajiem tīkliem vai arī klātienē, piemēram, plkst. 12 apmeklēt Levita uzrunu pie Brīvības pieminekļa, kas būs jauna tradīcija. Runas mērķis esot sasniegt pēc iespējas vairāk cilvēku.

Tikmēr etiķetes eksperte Irma Kalniņa aģentūrai uzsvēra, ka viņa būtu gribējusi redzēt, ka Levits uz inaugurācijas sarīkojumu tomēr aicinātu viesus kopā ar viņu otrajām pusēm, jo "tie ir svētki un tā ir tradīcija, kas pastāv jau kopš 1993. gada".

Kalniņa norādīja, ka kopš neatkarības atjaunošanas visi Latvijas prezidenti no Gunta Ulmaņa līdz Raimondam Vējonim ir rīkojuši inaugurācijas, kurās aicinātas arī otrās puses.

"Man šķiet, ka inaugurācija ir svētki tiem cilvēkiem, ar kuriem viņam [Levitam] būs nākotnē jāstrādā, proti, Saeimas deputāti, diplomāti un cilvēki no tautas," sacīja Kalniņa. "Man pašai liekas, ka šis ir īpatnējs solis un lēmums, kura rezultātā radusies šāda situācija," viņa piebilda.

Eksperte arī izcēla, ka etiķete šajā gadījumā ir stiepjams jēdziens, proti, jautājums par otro pušu aicināšu ir saistīts ar protokolu.

Kalniņa atzīmēja, ka Vējonis bijis pirmais prezidents, kurš rīkojis augsta līmeņa valsts vizītes bez otrām pusēm. Attiecīgi agrāk ir bijis tā, ka, ja citas valsts prezidents ir ieradies Latvijā, tad Melgalvju namā vai Rīgas pilī aicinātas otrās puses.

Jautājumu par to, ka uz sarīkojumu par godu Levita inaugurācijai ielūgums paredzēts vienai personai, savā ierakstā sociālajā tīklā "Facebook" aktualizēja LNOB valdes priekšsēdētājs Liepiņš.

Liepiņš atzīst, ka nav protokola speciālists, bet norāda, ka tas ir nepieklājīgi, ka ielūgums adresēts tikai viņam vienam. Viņš savā ierakstā plašāk izklāsta šo situāciju, tajā skaitā vaicājot, cik cilvēki "nodos" savu vīru vai sievu, apmeklējot šo pasākumu bez dzīvesbiedra.

Pasākums LNB paredzēts 8. jūlijā plkst. 18.

Foto: Par valsts prezidentu ievēlēts Egils Levits

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu