Egils Levits inaugurācijas ballē neievēros protokolu un tradīciju

Valsts prezidenta amata kandidāts - Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits pirms Valsts prezidenta vēlēšanu rezultātu paziņošanas Saeimas ārkārtas sēdes laikā.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Nesen noopelniem bagātais latviešu komponists un mūziķis Zigmars Liepiņš (66) sociālajā tīklā “Facebook” paziņoja, ka neies un jaunievēlētā prezidenta Egila Levita inaugurāciju, jo viņu aizvainojis ielūgums - tas paredzēts vienai personai. Kā izrādās, šāda rīcība ir protokola un tradīcijas pārkāpšana.

Uz Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) gaidāmo sarīkojumu par godu jaunievēlēta Valsts prezidenta Egila Levita inaugurācijai viesi ielūgti bez dzīvesbiedriem, lai būtu iespējams vienā telpā satilpināt maksimāli plašu visdažādāko jomu pārstāvju loku, skaidro Levita padomniece Aiva Rozenberga.

Zināms, ka uz šo pasākumu ielūgumi izsūtīti aptuveni 800 personām. Tas ir apmēram divas reizes vairāk, nekā citu Valsts prezidentu inaugurācijas ceremonijās - piemēram, Vairas Vīķes-Freibergas abās inaugurācijas ballēs katru reizi piedalījās kopumā aptuveni 800–900 cilvēku, bet tur lūgtie viesi tika aicināti ierasties kopā ar dzīvesbiedriem.

Arī Levits savā inaugurācijas pasākumā ieradīsies ar dzīvesbiedri Andru Levitu.

Lietišķās etiķetes un protokola eksperte Aija Strautmane izdevumam "Vakara Ziņas" norāda, ka pastāv protokols, saskaņā ar kuru jārīkojas, un nevajadzētu to pārkāpt, kā to izdarījis Levits.

59

"Ja reiz Latvija ir iekļāvusies kādā valstu kopībā, kur pastāv vispārpieņemti noteikumi (katrā valstī tie atšķiras niansēs), tad jāseko noteikumiem jeb šajā gadījumā protokola prasībām. Latvijā un ne tikai mūsu valstī pastāv ne tikai protokols, bet arī tradīcija uz šāda līmeņa pasākumiem ierasties kopā ar dzīvesbiedriem. To vajadzētu respektēt. Precētie ierodas kopā, bet neprecētajiem ielūgums tiek sūtīts vienai personai."

Strautmane noteic – ja tādas atkāpes no protokola veic, teiksim, spiedīgos valsts budžeta apstākļos, tad tas būtu lielākoties visiem saprotams. Šoreiz tas tā nav.