T, 10.08.2022.

Japānas zonde nolaidusies uz asteroīda, kas atrodas 300 miljonu kilometru attālumā no Zemes

LETA
Japānas zonde nolaidusies uz asteroīda, kas atrodas 300 miljonu kilometru attālumā no Zemes
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: AFP / Scanpix

Japānas kosmosa zonde "Hayabusa2" ceturtdien, 11. jūlijā, veiksmīgi nolaidusies uz attāla asteroīda, dodot cerību iegūt paraugus, kas sniegtu plašāku ieskatu Saules sistēmas evolūcijā.

"Nolaišanās ir bijusi veiksmīga," paziņoja Japānas Kosmosa izpētes aģentūras (JAXA) pārstāvis Takajuki Tomobe.

JAXA amatpersonas iepriekš sacīja, ka zonde ir veiksmīgi nolaidusies, bet oficiāli tas apstiprināts tikai pēc tam, kad "Hayabusa2" atkal pacēlās no asteroīda un atsāka komunikāciju ar kontroltelpu.

"Mēs visi esam atviegloti, ka zonde ir atsākusi datu nosūtīšanu no savas antenas, kas var mums nosūtīt lielu datu apmēru," pauda Tomobe, piebilstot, ka tas nozīmē, ka zonde nav nopietni bojāta.

Īslaicīgā nolaišanās ir otrā reize, kad "Hayabusa2" ir piezemējies uz 300 miljonu kilometru no Zemes attālā asteroīda "Rjūgū", kas japāņu valodā nozīmē "Pūķa pils".

Sarežģītajā misijā, kas ilgst daudzus gadus, uz asteroīda virsmu ir nosūtīti arī pašgājēji un roboti.

Ceturtdienas nolaišanās mērķis bija savākt pirmatnējos materiālus zem asteroīda virsmas, kas varētu sniegt ieskatu par to, kāda Saules sistēma bija veidošanās brīdī pirms apmēram 4,6 miljardiem gadu.

Lai iegūtu šos būtiskos materiālus, aprīlī no "Hayabusa2" uz Rjūgū tika raidīts triecienelements krātera izveidošanai un uz virsmu tika pacelti materiāli, kas iepriekš nav bijusi pakļauti atmosfēras ietekmei.

Pirmo reizi "Hayabusa2" uz asteroīda nolaidās februārī, kad, izšaujot lodi, pacēla putekļus, kurus savāca paraugiem.

Otrā nolaišanās bija rūpīgāk jāsagatavo, jo jebkura kļūme nozīmētu arī iespējamu jau iepriekš savākto materiālu zaudējumu.

Zondes atgriešanās uz Zemes plānota nākamgad. No savāktajiem materiāliem zinātnieki cer vairāk uzzināt par Saules sistēmas vēsturi un pat dzīvības izcelsmi.

Grupas "Queen" ģitārists un astrofiziķis Braiens Mejs pirms nolaišanās zondes komandai nosūtīja video ar uzmundrinājuma vārdiem.

Paliela ledusskapja lieluma zonde, kas aprīkota ar saules paneļiem, ir pēctece JAXA pirmās asteroīdu izpētes zondei ""Hayabusa", kas japāņu valodā nozīmē "Piekūns".

"Hayabusa" 2010. gadā no mazāka, kartupeļa formas asteroīda atgriezās ar putekļu paraugiem. Lai gan septiņu gadu misijā gadījās vairākas problēmas, tā tiek uzskatīta par zinātnisku triumfu.

Zondes "Hayabusa2" nosūtītās fotogrāfijas no Rjūgū, kas senā japāņu pasakā ir pūķu pils okeāna dzelmē, liecina, ka asteroīda virsma ir raupja un klāta ar laukakmeņiem.

"Hayabusa2" misija sākta 2014. gada decembrī, un tās izmaksas sasniedz 30 miljardus jenu (245 miljonus eiro).

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu