Attiecību saspīlējums Tuvajos austrumos: Irāna mēģinājusi aizturēt Lielbritānijas naftas tankkuģi
Papildināts

Irānas Revolucionārā gvarde cenšas kavēt Lielbritānijas naftas tankkuģi.

FOTO: EPA/Scanpix

Bruņoti Irānas kuģi trešdien, 10. jūlijā, mēģināja aizturēt Lielbritānijas naftas tankkuģi stratēģiski nozīmīgos Persijas līča ūdeņos, bet tos atvairīja britu karaflotes fregate, ziņoja ASV telekanāls CNN.

Irānas kuģi deva rīkojumu tankkuģim "British Heritage", kas brauca uz Hormuza jūras šauruma rajonu, mainīt kursu un apstāties Irānas ūdeņos, vēstīja CNN, atsaucoties uz divām ASV amatpersonām.

ASV lidaparāts nofilmēja šo incidentu. Tas beidzās, kad fregate "Montrose", kas eskortēja tankkuģi, pavērsa savus lielgabalus pret Irānas kuģiem un brīdināja tos, pieprasot atkāpties.

Lielbritānijas valdība ceturtdien apstiprināja, ka šāds incidents noticis.

"Pretēji starptautiskajām tiesībām, trīs Irānas kuģi mēģināja traucēt komerciālā kuģa "British Heritage" iziešanu cauri Hormuza šaurumam," sacīts valdības paziņojumā.

"Lielbritānijas karakuģis "Montrose" bija spiests nostāties starp Irānas kuģiem un "British Heritage" un mutiski brīdināt Irānas kuģus, kuri tad pagriezās projām," teikts paziņojumā.

Tajā arī paustas bažas par šādu Irānas rīcību un pausts aicinājums Irānas varas iestādēm mazināt situācijas eskalāciju reģionā.

Savukārt Irānas Revolucionārā gvarde ceturtdien noliedza, ka būtu noticis šāds incidents.

"Pēdējās 24 stundās Hormuza šaurumā nav bijis incidenta, kurā būtu iesaistīti ārzemju kuģi," sacīts Revolucionārās gvardes paziņojumā.

Irānas prezidents Hasans Ruhani pirms tam trešdien bija brīdinājis Lielbritāniju par "sekām", kuras radīs Irānasnaftas tankkuģa aizturēšana Gibraltārā.

"Es britiem norādu, ka jūs uzsākāt nedrošību [jūrā] un jūs vēlāk aptversiet tās sekas," sacīja Ruhani, kura izteikumus pārraidīja valsts televīzija.

Irānas bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieks ģenerālmajors Mohammads Bageri otrdien paziņoja, ka Irāna atbildēs uz tās tankkuģa aizturēšanu Gibraltārā.

Eksperts jautājumos par Tuvajiem austrumiem sacīja: "Es gaidītu, ka Irāna turpinās meklēt iespējas radīt traucēkļus un sarežģījumus, neuzsākot karu."

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs aicināja iesaistītās puses izrādīt "maksimālu savaldību", kā arī brīdināja, ka jauna konfrontācija "būtu katastrofa".

ASV prezidenst Donalds Tramps esot sazvanījies ar Izraēlas prezidentu Benjaminu Netanjahu, lai apspriestu Irānas "ļaunprātīgās darbības", ziņo "Associated Press".

Jau ziņots, ka 330 metru garo tankkuģi "Grace 1" ar Panamas karogu 4. jūlijā pie Lielbritānijas aizjūras teritorijas Gibraltāra aizturēja britu policija un muita ar jūras kājnieku atbalstu. Kuģim ir noteikts arests.

Gibraltāra policija arī aizturējusi arestētā Irānas tankkuģa kapteini indieti un kuģa vecāko palīgu, ceturtdien pavēstīja Gibraltāra Karaliskā policija. Abi vīrieši, kuriem "nodrošinātas viņu juridiskās tiesības un piekļuve konsulārajai pārstāvniecībai", tiekot iztaujāti.

Gibraltāra premjerministra Fabiana Pikardo izplatītajā paziņojumā teikts, ka "ir pamats uzskatīt, ka kuģis "Grace 1" veda jēlnaftu uz Banjasas naftas pārstrādes rūpnīcu Sīrijā".

"Šī pārstrādes rūpnīca pieder uzņēmumam, kas ir pakļauts Sīrijai noteiktajām Eiropas Savienības sankcijām," norādījis Pikardo.

Irāna nosodīja šo tankkuģa aizturēšanu kā nelikumīgu.

Uz augšu