Krievija met izaicinājumu NATO, piegādājot Turcijai pretgaisa aizsardzības sistēmu

S-400 aizsardzības sistēma. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Reuters / Scanpix

NATO piektdien, 12. jūlijā, pauda bažas par to, ka Turcija saņēmusi pirmās Krievijas pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas "S-400".

Alianse vairākkārt ir brīdinājusi Turciju, ka Krievijas sistēma nav savietojama ar NATO bruņojuma sistēmām, jo īpaši ASV iznīcinātajiem "F-35".

"Mēs bažījamies par iespējamām sekām Turcijas lēmumam iegādāties sistēmu "S-400"," ziņu aģentūrai AFP atzinusi kāda NATO amatpersona.

"Mūsu bruņoto spēku savstarpējo spēju savienojamība ir NATO operāciju un misiju pamats," piebildusi amatpersona.

Turcijas Aizsardzības ministrija piektdien paziņoja, ka "S-400" "pirmā aprīkojuma grupa" nogādāta gaisa spēku bāzē netālu no Ankaras.

ASV paudušas bažas, ka Krievijas rīcībā varētu nonākt sensitīva informācija par jaunās paaudzes daudzfunkcionālo maskēšanās iznīcinātāju "F-35", ja Turcija integrēs "S-400" savos aizsardzības spēkos.

Iepriekš ASV deva Turcijai laiku līdz 31. jūlijam atcelt "S-400" iepirkumu, pretējā gadījumā draudot ar sankcijām, kā arī brīdinājušas par izslēgšanu no iznīcinātāju "F-35" programmas, ja tiks izpildīta vienošanās ar Krieviju. Turcija vēlas iegādāties 100 iznīcinātājus "F-35".

Turcija paziņojusi, ka sistēma "S-400" ir nepieciešama valsts aizsardzībai, it īpaši Sīrijas un Irākas pierobežā. Kad valsts noslēgusi darījumu ar Krieviju, NATO neesot piedāvājuši pieņemamu alternatīvu, ziņo aģentūra "Reuters".

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ir atteicies atkāpties no darījuma ar Krieviju un paudis pārliecību, ka ASV sankcijas netiks vērstas pret sabiedroto valsti.

Sankcijas būtu jauns zemākais punkts abu NATO sabiedroto attiecībās, kas pēdējā laikā kļūst arvien saspīlētākas. Pērn ASV noteica sankcijas pret Turciju saistībā ar amerikāņu garīdznieka aizturēšanu, kā rezultātā saruka Turcijas valūtas vērtība.

Aktuālākās ziņas