Irāna aiztur 17 cilvēkus par spiegošanu CIP labā, dažiem piespriests nāvessods

FOTO: Reuters/ScanPix

Irāna pirmdien, 22. jūlijā, paziņojusi, ka tai izdevies izjaukt ASV Centrālās Izlūkošanas pārvaldes (CIP) spiegu tīklu un aizturēt 17 cilvēkus, no kuriem dažiem jau piespriests nāvessods.

Par to, ka atklāts CIP spiegu tīkls, Irāna paziņoja jau pagājušajā mēnesī.

Drošības dienesti "sekmīgi izjauca CIP spiegu tīklu", žurnālistiem Teherānā šodien apstiprināja Irānas Izlūkošanas ministrijas pretizlūkošanas nodaļas vadītājs.

"Tie, kuri tīšām nodeva valsti, ir nodoti tiesa (..), dažiem ir piespriests nāvessods un dažiem ilgtermiņa cietumsodi," paziņoja amatpersona.

Irānas un ASV attiecības ir saasinājušās, kopš Savienotās Valstis izstājās no 2015.gadā Irānas un pasaules lielvaru noslēgtās kodolvienošanās un atjaunoja pret Irānu sankcijas, kas bija atceltas šīs vienošanās ietvaros.

Pretizlūkošanas nodaļas vadītājs atklāja, ka aizturētās personas strādājušas kā konsultanti un līgumdarbinieki "sensitīvos un būtiskos centros" un ar tiem saistītajā privātajā sektorā.

Visi 17 aizdomās turamie ir irāņi, kas darbojušies neatkarīgi viens no otra. Daļa no viņiem savervēti, apsolot viņiem ASV vīzas.

"Daži tika uzrunāti, kad pieteicās vīzām, bet citiem jau bija vīzas, un CIP izdarīja uz viņiem spiedienu, lai tās varētu atjaunot," sacīja amatpersona.

Irāna pagājušajā mēnesī paziņoja, ka izjaukusi spiegu tīklu, kas saistīts ar CIP.

Irānas ziņu aģentūra IRNA tobrīd vēstīja, ka, sekojot pavedieniem amerikāņu izlūkdienestos, atklāti cilvēki, ko amerikāņi savervējuši, un izjaukts jauns tīkls.

IRNA ziņoja, ka Irāna veikusi operāciju sadarbībā ar "ārvalstu sabiedrotajiem", bet konkrēti nevienu valsti nenosauca.

Uz augšu