HBO seriāla "Černobiļa" popularitāte vairojusi tūrismu Lietuvā

Fotouzņēmums no HBO seriāla "Černobiļa" uzņemšanas.

FOTO: 15min/Lukas Balandis

Telekanāla HBO seriāla "Chernobyl" ("Černobiļa") panākumi ir vairojuši tūrisma pieplūdumu Lietuvā, kur notika seriāla filmēšana un slēgtā Ignalinas atomelektrostacija (AES) ir veidota pēc tā paša prototipa, kā Černobiļas AES.

Foto: Seriāla "Černobiļa" filmēšana Lietuvā

Tā dēvētie atomtūristi dodas apmeklēt dažādas vietas Viļņā, kur filmēts HBO augstu popularitāti un kritiķu atzinību ieguvušais seriāls, kā arī Ignalinu, kur mirdzoši urāna stieņi dziest betona baseinos.

Ignalinas AES ir atvērta tūristiem, un jūlijā vien to apmeklējuši 1630 cilvēku. Pērn kopumā AES uzņēma 2240 tūristus. Ignalinas AES amatpersonas norāda, ka tūristu interese arvien pieaug.

"Šķiet, ka viņi ir uztaisījuši labu filmu. Tomēr tas, kas notika tik sen, mūs vairs neuztrauc. Domāju, ka skatīšanās pagātnē nav laba," ziņu aģentūrai AP sacījis inženieris Mihails Nefedjevs, kurš vada ekskursijas pirms desmit gadiem slēgtajā Ignalinas AES.

160 kilometrus uz ziemeļiem no Viļņas esošajā Ignalinas AES tiek piedāvāta trīs stundas ilga ekskursija, kuras laikā cita starpā tiek stāstīts arī par Černobiļas AES katastrofas apstākļiem. Ekskursijas cena ir 67 eiro.

Viļņā tūristi apmeklē Valsts drošības komitejas (VDK) muzeju, kurā tika filmētas seriāla varoņu nopratināšanas ainas. Pēc tam viņi apmeklē padomju laika rajonu ar pelēkām daudzdzīvokļu mājām, kas būvētas pagājušā gadsimta 80.gadu vidū un līdzinās Pripjatai Ukrainā.

"Cilvēki apmeklē vietas, kuras mēs nekad nepopularizējām," atzina aģentūras "Go Vilnius" vadītāja Inga Romanovskiene. Viņa piebilda, ka ir neierasti redzēt, kā tūristi iemūžina pašbildēs šīs vietas, nevis Baroka laika baznīcas Viļņas vecpilsētā.

Lietuva ir iecienīts galamērķis filmēšanas komandām, bet HBO seriāla filmēšana valstij bijusi īpaši izdevīga. Saistībā ar seriāla filmēšanu ieplūdušais ārvalstu kapitāls pērn sasniedzis 45,5 miljonus eiro.

1986.gadā Lietuvai kā Padomju Savienības sastāvā esošais republikai tūkstošiem cilvēku bija jāsūta uz Černobiļu kodolkatastrofas seku likvidēšanai.

Viens no Černobiļas kodolkatastrofas seku novēršanā iesaistītajiem Lietuvas pilsoņiem Antans Turcins atzina, ka seriāls uzjundījis emocijas, tomēr pauda cerību, ka tā popularitāte mudinās sabiedrību un valsti labāk parūpēties par izdzīvojušajiem.

Aktuālākās ziņas