Pk, 19.08.2022.

Dālderis: Nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ir jāvirzās tirgus cenu virzienā

LETA
Dālderis: Nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ir jāvirzās tirgus cenu virzienā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5
Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis atbild uz žurnālistu jautājumiem pirms Ministru kabineta sēdes.
Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis atbild uz žurnālistu jautājumiem pirms Ministru kabineta sēdes. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ir jāvirzās tirgus cenu virzienā, bet paralēli ir jāievieš instruments, kas pie jaunajiem nosacījumiem atvieglotu mazturīgāko cilvēku nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumus, aģentūrai "Jaunās Vienotības" (JV) pārstāvis koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejā Ints Dālderis.

Politiķis skaidroja, ka līdz ar izmaiņām kadastrālās vērtības noteikšanās paralēli ir jāveic korekcijas likumā, lai mīkstinātu izmaiņu efektu tiem cilvēkiem, kuriem objektīvi būs grūtības samaksāt jauno pilno summu par NĪN. Vēl gaidāmas diskusijas, kādu instrumentu izmantot mazturīgāko īpašnieku situācijas mīkstināšanai.

Attiecībā uz jautājumu par neapliekamā minimuma un minimālās algas celšanu Dālderis pieļāva, ka kaut nelielam palielinājumam vajadzētu notikt vismaz 2021. gadā. Politiķis gan akcentēja, ka lēmumi par termiņu un paaugstinājuma apjomu šajos jautājumos nav pieņemti un vēl tiek gaidīti aprēķini par valsts budžeta iespējām.

Attīstības komitejas dalībnieks norādīja, ka nepaliekamā minimuma un minimālās algas celšanā jāizvairās no straujiem "rāvieniem", lai tas nebūtu šoks budžetam un uzņēmējiem. Dālderis norādīja uz izskanējušo viedokli, ka būtu jāsaglabā princips, ka pensijām ar nodokli nepaliekamais minimums nav mazāks kā strādājošo neapliekamais minimums.

Politiķis arī norādīja, ka ne nākamgad, bet vidējā termiņā iespējams diferencētā neapliekamā minimuma sistēmu aizvietot ar vienu neapliekamā minimuma likmi. Savukārt progresivitāte tiktu regulēta caur iedzīvotāju ienākumu nodokli, kā tas tiek darīts vairākās citās valstīs, skaidroja JV pārstāvis nodokļu politikas attīstības komitejā.

Kā ziņots, Tieslietu ministrija rosinājusi pēc kadastrālās vērtības pārskatīšanas noteikt, ka ar NĪN netiek aplikti īpašumi ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro.

Jaunā kadastrālo vērtību bāzes apstiprināšana tiek plānota 2020. gada vidū, kadastrālā vērtība katram īpašumam aprēķinot uz 2021. gada 1. janvārī.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu