C 22.04.2021.

"Pieprasītais finansējums, visa valsts budžeta mērogā, nav pārāk liela summa." Levits par finansējumu sabiedriskajiem medijiem

Valsts prezidents Egils Levits

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Latvijā jāatrod mehānisms, kā nodrošināt pastāvīgu finansējumu sabiedriskajiem medijiem, lai tas nebūtu atkarīgs no politiskās situācijas un nepadarītu medijus ietekmējamus, šādu viedokli pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts prezidents pirmdien, 19. augustā, Rīgas pilī tikās ar plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, lai diskutētu par sabiedrisko mediju politikas attīstību Latvijā. Pēc tikšanās Levits pastāstīja, ka daļu problēmu, kas valda sabiedriskajos medijos, risinās likuma grozījumi.

"Likumprojekts, kuru patlaban apspriež Saeimā, ir diezgan plats solis pareizajā virzienā. Vienu daļu problēmu tas tiešām risina. Tomēr ir zināmi darbi, kas vēl padarāmi, piemēram, kādā veidā ar sabiedrības līdzdalību formē sabiedrisko pasūtījumu, kāds ir mehānisms, kas nodrošina sabiedrisko mediju kvalitāti?" stāstīja Levits.

Prezidents teica, ka ar sēdes dalībniekiem apspriesti gan likuma grozījumi, gan arī galvenās problēmas nozarē. Tāpat dalībnieki diskutēja par sabiedrisko mediju mērķiem un uzdevumiem, par kuriem kopā sanākušajiem esot diezgan liela skaidrība.

"Lai ar likumu sakārtotu to, ka sabiedriskie mediji saņem finansējumu, neatkarīgi no politiskās situācijas, ir jābūt politiskai gribai. Šīs sanāksmes uzdevums bija pievērst šai problēmai uzmanību arī tādēļ, lai tie, kas strādā politikā, saprastu, ka sabiedriskais medijs, mediju telpa kopumā ir Latvijas demokrātijas un Satversmes jautājums," norādīja Levits.

Prezidents skaidroja, ka nodrošināt funkcionējošu mediju telpu ir Satversmes uzdevums - Satversme uzdod Saeimai un valdībai tādu nodrošināt.

"Šī ir prioritāšu prioritāte, jo lielā mērā mūsu demokrātija ir atkarīga no mediju telpas. Pieprasītais finansējums, visa valsts budžeta mērogā, nav pārāk liela summa. Patlaban sabiedrisko mediju telpa funkcionē, bet ne pietiekamā kvalitātē un ne pietiekamā apjomā. Tas atstāj ietekmi uz politisko telpu. Kā darbojas politika, tas, savukārt, ietekmē mūs visus," pastāstīja Levits.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Levits, gaidāmās darba diskusijas laikā nebija plānots rast risinājumu krīzei Latvijas Radio vai sabiedriskajos medijos, bet gan pārrunāt mediju pārvaldības un kvalitātes nodrošināšanas mehānismu.

"Ar vienu tikšanos, protams, nepietiks, bet gaidāmās tikšanās jēga ir mēģināt kopīgi noskaidrot, kādai ir jābūt mediju videi, sabiedrisko mediju pārvaldības un kvalitātes nodrošināšanas mehānismam," iepriekš skaidroja valsts pirmā persona.

Tāpat prezidents norādīja, ka svarīgi ir zināt, uz kurieni virzīties, lai, piemēram, varētu izveidot plānu, kā iecerēto sasniegt.