Šogad bīstama augu karantīnas slimība konstatēta septiņās vietās Latvijā

FOTO: Jānis Škapars/ TVNET

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad, veicot bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes 437 paraugiem, deviņos paraugos, kas ņemti septiņās vietās Latvijā, konstatēja bīstamo augu karantīnas slimību - bakteriālā iedega (Erwinia amylovora), informēja VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre.

Kopumā VAAD inspektori veica 1310 pārbaudes no jūnija, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza +15, līdz augusta vidum, apsekojot dekoratīvo kultūru stādaudzētavas, tirdzniecības vietas (tirgus, gadatirgus, izstādes), veiktas pārbaudes dārzkopības centros, parkos, apstādījumos, piemājas dārzos, dendrārijos, komercdārzos.

Pēc Ūdres teiktā, no kopējā skaita 412 pārbaudes veiktas iepriekšējos gados noteiktajos bakteriālās iedegas perēkļos un trīs kilometru buferzonā ap tiem. Piecos gadījumos inspektori reaģējuši uz iedzīvotāju aicinājumiem pārbaudīt bakteriālās iedegas pazīmes augiem piemājas dārzos.

Trīs no pozitīvajiem paraugiem ņemti iepriekšējos gados noteiktajos slimības perēkļos, bet divi pozitīvie paraugi ņemti iepriekšējos gados noteiktajās buferzonās Dobeles novada Annenieku pagastā un Ķeguma novada Birzgales pagastā.

Viņa atzīmēja, ka šogad baktērijai labvēlīgi laika apstākļi veicinājuši slimības parādīšanos divās jaunās vietās - tā konstatēta trīs paraugos, kas ņemti stādaudzētavā Babītes pagastā, un vienā paraugā, kas ņemts mātesaugu selekcijas dārzā Dobelē.

Visās vietās piemēroti vai tiks piemēroti fitosanitārie pasākumi, kopumā iznīcinot 3322 augus, tajā skaitā, 107 ābeles (arī dekoratīvās), 17 bumbieres, 3184 vilkābeles (no tām 2337 stādus), trīs klintenes un 11 pīlādžus.

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficētie un iespējami inficētie augi. Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā, un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem.