Sv 18.04.2021.

Kolmens attaisnots dopinga lietā

Kristians Kolmens

FOTO: AFP/SCANPIX

ASV sprinteri Kristianu Kolmenu ASV Antidopinga aģentūra (USADA) ir attaisnojusi apsūdzībās par antidopinga noteikumu pārkāpšanu, un sprinteris varēs piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā mēneša beigās Dohā, paziņojusi USADA.

Šī brīža ātrākajam cilvēkam pasaulē Kolmenam draudēja divu gadu diskvalifikācija pēc tam, kad dopinga pārbaudītāji trīsreiz gada laikā viņu nebija varējuši atrast norādītajās vietās.

Tomēr pēc Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) norāžu saņemšanas par to, kā tiek aprēķināts 12 mēnešu periods, USADA apsūdzības ir atcēlusi.

"Konsekventa pasaules antidopinga noteikumu pielietošana katrā gadījumā ir būtiska," USADA paziņojumā pauda organizācijas izpilddirektors Treviss Tigarts. "Šajā gadījumā mēs Kolmena kungam pielietojām noteikumus tā, kā USADA saprot, ka tie būtu jāpiemēro jebkuram citam starptautiska ranga atlētam. Pirmām kārtām mums ir katrs gadījums jāskata tā, lai noteikumus pielietotu godīgi pret sportistiem, caurspīdīgi un konsekventi, lai iegūtu viņu uzticību un atbalstu antidopinga sistēmai."

USADA apliecināja, ka pirmoreiz tā nav varējusi atrast Kolmenu norādītajā vietā pagājušā gada 6.jūnijā. Abas pārējās reizes, kad sportists neatradās norādītajā vietā, bija šā gada 16.janvārī un 26.aprīlī.

Tomēr Kolmens argumentēja savu viedokli ar Starptautiskā pārbaužu un izmeklēšanas standarta (ISTI) vadlīnijām, pēc kurām pirmajā gadījumā datums jāatbīda atpakaļ uz ceturkšņa pirmo dienu - 1.aprīli. Un tas nozīmē, ka kopā ar pārējiem diviem gadījumiem vairs neveidojas trīs pārkāpumi gada laikā.

Lai tamlīdzīgi gadījumi neatkārtotos, noteikumi tiks mainīti un stāsies spēkā, sagaidāms, 2021.gadā.

USADA apstiprināja, ka iepriekšējā nedēļā ir konsultējusies ar WADA, piektdien, 30.augustā, saņemot oficiālu ISTI noteikumu interpretāciju.

"Ņemot vērā WADA skaidrojumus, USADA ir secinājusi, ka pastāvošo noteikumu ietvaros ir jānodrošina, lai Kolmena gadījums tiktu skatīts tāpat, kā to skatītu citiem atlētiem Pasaules antidopinga programmā. Šajā gadījumā nedrīkst uzskatīt, ka sportists trīsreiz pārkāpis noteikumus gada laikā," skaidroja USADA.

USADA tāpat apstiprināja, ka kopš fiksētā trīskāršā pārkāpuma Kolmens katra ceturkšņa sākumā ir sniedzis informāciju par savu atrašanās vietu, kā tas ir pieprasīts, un ir ticis USADA pārbaudīts 20 atsevišķos gadījumos.

Sprinteris bija uzaicināts sniegt paskaidrojumus ceturtdien, taču tagad tikšanās ir atcelta.

USADA atļāvusi Kolmenam piedalīties sacensības, piebilstot, ka par šo lēmumu apelāciju vēl var iesniegt Starptautiskā vieglatlētikas federāciju asociācija (IAAF).

Amerikāņu sprinteris pasaules čempionātā Dohā pēc mēneša gatavojas skriet 100 metru un 200 metru distanci, kā arī piedalīties 4x100 metru stafetē. Viņam šogad pieder divi ātrākie skrējieni pasaulē 100 metros 9,85 un 9,81 sekundē.