Džonsona valdība zaudē vairākumu parlamentā

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons

FOTO: AP/Scanpix

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons otrdien, 3. septembrī, zaudējis vairākumu parlamentā, premjera Konservatīvās partijas deputātam pārejot liberāldemokrātu rindās.

Džonsona konservatīvajiem līdz šim bija vienas balss pārsvars Pārstāvju palātā, taču tagad Džonsona valdībai vairs nav darboties spējīga vairākuma, toriju deputātam Filipam Lī pārbēgot uz liberāldemokrātiem.

"Liberāldemokrāti ar prieku paziņo, ka deputāts Filips Lī ir pievienojies partijai," teikts liberāldemokrātu paziņojumā.

6

Vēlāk otrdien parlamentā paredzēts balsojums, lai nepieļautu bezvienošanās breksitu, un Džonsons paziņojis, ka aicinās rīkot parlamenta vēlēšanas 14.oktobrī, ja balsojumā par breksita stratēģiju viņš tiks sakauts.

Ja, kā sagaidāms, premjera Konservatīvās partijas likumdevēji, kas premjeram nepiekrīt, pievienosies opozīcijai, lai sakautu Džonsonu, valdība uzreiz ierosinās, lai trešdien tiktu rīkots balsojums par parlamenta vēlēšanām.

Atbilstoši likumam, lai sarīkotu pirmstermiņa vēlēšanas, iecerei jāgūst divu trešdaļu vairākuma atbalsts, bet opozīcijas Leiboristu partija jau apliecinājusi, ka priekšlikumu atbalstītu.

Vēlēšanām būtu jānotiek 14.oktobrī, lai jaunā valdība varētu tikt izveidota pirms plānotās Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) 31.oktobrī.

Džonsons ir solījis, ka Lielbritānija izstāsies no ES 31.oktobrī - ar vienošanos vai bez, bet vairāki konservatīvo politiķi, kā arī opozīcijas deputāti vēlas panākt likuma pieņemšanu, kas nepieļautu valsts izstāšanos no bloka bez vienošanās. Viņi vēlas panākt šāda likuma pieņemšanu pirms parlamenta darbības apturēšanas.

Džonsons iepriekš pauda cerību, ka viņam izdosies panākt vienošanos ar Briseli par Lielbritānijas izstāšanos no ES, tomēr piebilda, ka uzstās uz breksita īstenošanas termiņu.

Likumdevēju grupa, kurā ir pārstāvētas vairākas partijas, cenšas izmainīt likumu, lai panāktu, ka breksits potenciāli tiek atlikts līdz 2020.gada 31.janvārim.

Viņi pauž bažas, ka izstāšanās no ES bez vienošanās radīs milzīgu triecienu tautsaimniecībai.

Kā pirmdien paziņoja Džonsons, izredzes uz vienošanās noslēgšanu ar Briseli pieaug, tuvojoties ES līderu samitam 17. un 18.oktobrī.

Uz augšu
Back