Foto: Latvijā pirmizrādi piedzīvojis pašmāju spiegu stāsts

Foto: Latvijā pirmizrādi piedzīvojis pašmāju spiegu stāsts
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Mārtiņš Otto/TVNET

Ceturtdien, 5. septembrī, pie skatītājiem visā Latvijā nonāca pašmāju spiegu stāsts par divu politisko lielvaru, ASV un PSRS, dubultaģentu aukstā kara laikā Imantu Lešinski.

Režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālā filma "Spiegs,kurš mans tēvs" no 6. septembra būs skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Filma ir tulkotājas un atdzejotājas Ievas Lešinskas - Geiberes personisks stāsts par viņas tēvu Imantu Lešinski, kurš bija pazīstams gan PSRS, gan ASV politiskajā sistēmā un kura pārbēgšana uz ASV 1978. gadā kļuva par skandalozu starptautisko notikumu.

Imants Lešinskis bija dubultaģents, kurš dzīvoja un darbojās, mainot identitātes pēc tam, kad viņš bija publiski nācis klajā ar faktiem, kas izgaismoja Valsts drošības komitejas (VDK) darbību Latvijā, viņš mira nenoskaidrotos apstākļos.

Foto: Filmas "Spiegs, kurš mans tēvs" pirmizrāde

Filma ir balstīta Ievas Lešinskas-Geiberes atmiņās un dienasgrāmatu ierakstos. Tas ir mēģinājums noskaidrot patiesību par savu tēvu un aukstā kara notikumiem, kuros viņa bijusi iesaistīta, pašai neapzinoties. Dokumentālās filmas veidošanā piedalījušies arī notikumu aculiecinieki, bijušie ASV Federālās izmeklēšanas biroja un Centrālās izlūkošanas pārvaldes, PSRS Valsts drošības komitejas darbinieki, izlūkdienestu vēstures eksperti. Tāpat filmā izmantots plašs dokumentālo arhīvu materiāls.

"Filma ir lielisks un godīgs aukstā kara dokuments - stāsts, kuru izstāsta otrā plāna varonis, šajā gadījumā jauniete, kas iemesta lielos vēsturiskos notikumos un kura pārsteidzošā veidā tos arī spēj izskaidrot, " tā par filmu raksta ASV ziņu portāla "BuzzFeed" galvenais redaktors Bens Smits.

"Filma ir meistarīgs ieskats pasaulē, kam nekad nepievēršas kino, kura uzmanības centrā. Filma atsedz aso kontrastu starp mūsu klišejisko kino iespaidā tapušo priekšstatu par spiegu dzīvi un padomju spiega drūmo un brutālo karjeru. To uzskatāmi parādījuši arī pēdējā laika notikumi, tādi kā padomju izlūkdienesta neveiksmīgais mēģinājums noindēt krievu spiegu Sergeju Skripaļu un viņa meitu. Filmā režisori, izmantojot dokumentālus kadrus, inscinējuši ainas un Ievas Lešinskas stāstījumu, parāda dzīves pusi, ko spēj iztēloties tikai retais no mums," stāsta Tomass Henriks Ilvess, bijušais Igaunijas prezidents un filmas varones kolēģis radio "Brīvā Eiropa".

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu