Lordu palāta apstiprina likumprojektu bezvienošanās "Brexit" bloķēšanai, opozīcija balsos pret pirmstermiņa vēlēšanām

Lielbritānijas parlaments

Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta - Lordu palāta - piektdien apstiprināja likumprojektu, kas dos iespēju bloķēt bezvienošanās breksitu, un tagad tas vēl jāapstiprina karalienei Elizabetei II.

Sagaidāms, ka karaliene pirmdien apstiprinās likumprojektu un tas stāsies spēkā.

Jau vēstīts, ka Apvienotās Karalistes parlamenta apakšpalāta - Pārstāvju palāta - trešdien, 4.septembrī, atbalstīja likumprojektu, kas dos iespēju bloķēt bezvienošanās "Brexit", bet noraidīja premjerministra un Konservatīvās partijas līdera Borisa Džonsona tūlīt pēc tam iesniegto priekšlikumu sarīkot pirmstermiņa vēlēšanas 15. oktobrī.

Ar 327 balsīm par un 299 balsīm pret apakšpalāta trešajā lasījumā apstiprināja likumprojektu, kas ļaus uzdot premjerministram pieprasīt ES "Brexit" atlikšanu līdz 31. janvārim, ja vien parlaments līdz 19. oktobrim nebūs apstiprinājis izstāšanās vienošanos vai arī atbalstījis bezvienošanās "Brexit". Par likumprojektu balsoja arī grupa konservatīvo deputātu, kas sadumpojušies pret Džonsona "Brexit" politiku.

Džonsons ir apsolījis, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 31. oktobrī neatkarīgi no tā, vai ar bloku būs panākta vienošanās par izstāšanās nosacījumiem. Premjers noliedza, ka vēlētos bezvienošanās "Brexit" , taču uzstāja, ka no viņa noteiktā termiņa - 31. oktobra - nedrīkst atkāpties, jo valdībai tas ir instruments spiediena izdarīšanai uz ES nolūkā panākt vienošanos.

Lielbritānijas vadošie opozīcijas likumdevēji piektdien paziņoja, ka vienojušies balsot pret premjerministra Borisa Džonsona priekšlikumu par pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu 15. oktobrī.

Ņemot vērā leiboristu, Skotijas Nacionālās partijas, liberāldemokrātu un citu likumdevēju vienošanos, ir maz ticams, ka Džonsonam pirmdien plānotajā balsojumā izdosies nodrošināt divu trešdaļu vairākumu vēlēšanu sarīkošanai.

"Saistībā ar pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām jautājums tagad ir "kad", nevis "vai", bet nav pieļaujams, ka Džonsons var izmantot vēlēšanu sarīkošanas laiku kā līdzekli, lai izvairītos no pārbaudēm un panāktu bezvienošanās "Brexit" īstenošanu," "Twitter" pēc opozīcijas vienošanās panākšanas norādīja SNP līdere un Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena.

SNP vēlas vēlēšanas, tomēr uzskata, ka tas ir "plašākas sabiedrības interesēs liegt premjerministram, kurš draud nepakļauties likumam, iespēju bēgt sarežģītajā situācijā savu interešu vadītam", skaidroja Stērdžena.

"Kad pienāks vēlēšanas, kā tas drīz notiks, SNP programmas centrā izvirzīs mūsu noraidījumu "Brexit" un mūsu tiesības izvēlēties pašiem savu nākotni kā neatkarīgai valstij," viņa piebilda.

Uz augšu