S, 13.08.2022.

Vai Zeme ir unikāla? Zinātnieki atklājuši eksoplanētu ar ūdens tvaikiem un dzīvībai piemērotu temperatūru

Vai Zeme ir unikāla? Zinātnieki atklājuši eksoplanētu ar ūdens tvaikiem un dzīvībai piemērotu temperatūru
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 3
Vientuļā planēta OTS44 mākslinieka versijā. Ilustratīvs attēls
Vientuļā planēta OTS44 mākslinieka versijā. Ilustratīvs attēls Foto: A. M. Quetz

Zinātnieki trešdien, 11. septembrī, paziņoja, ka pirmo reizi uz planētas ārpus mūsu Saules sistēmas atraduši ūdens tvaikus, turklāt planēta atrodas zonā, kur ir piemērota temperatūra dzīvībai.

» Aizraujošā kartē parādīta visu 4000 eksoplanētu atrašanās vieta

Londonas Universitātes koledžas zinātnieki paziņoja, ka planēta atrodas 110 gaismas gadu attālumā un tās atmosfērā atrasti ūdens tvaiki. Planēta atrodas pareizajā attālumā no savas zvaigznes, lai uz tās varētu pastāvēt dzīvība.

Kā norādīja zinātnieki, šī ir līdz šim vienīgā zināmā eksoplanēta, uz kuras ir gan ūdens, gan dzīvībai piemērota temperatūra, padarot to par galveno kandidātu dzīvības pastāvēšanai ārpus Zemes. Tomēr zinātnieki brīdina, ka tā nav vēl viena Zeme.

Planēta ir divreiz lielāka par Zemi, tās masa ir astoņas reizes lielāka, bet tās zvaigzne nelīdzinās mūsu Saulei. Nav zināms, vai ūdens plūst pa tās virsmu.

Kā norādīja pētījuma vadošais autors Angels Ciars, tā varētu palīdzēt noskaidrot, "vai Zeme ir unikāla?"

Visas eksoplanētas atrastas pēdējo 25 gadu laikā, pateicoties teleskopiem uz zemes un kosmosā. Lielais šādu planētu skaits liecina, cik izplatītas ir zvaigznes, kuru orbītā ir vismaz viena planēta. Lieki piebilst, ka vēl tikai pirms 30 gadiem šāds eksoplanētu skaits astronomiem nebija iedomājams.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu