C 21.01.2021.

IZM plāno pārsūdzēt spriedumu LU rektora vēlēšanu jautājumā

Indriķis Muižnieks

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gatavojas pārsūdzēt sev nelabvēlīgo spriedumu Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanu jautājumā, informēja ministrijā.

IZM uzsvēra, ka "šī brīža situācija nekādā ziņā nav vērtējama kā valsts un LU strīds, bet gan kā process, kurā svarīgi noskaidrot daudzus valstij un augstskolām būtiskus jautājumus".

Ministrija joprojām ir pārliecināta, ka valdībai sakarā ar rektora ievēlēšanas procesā pieļautajiem pārkāpumiem bija jāpieņem lēmums neapstiprināt Indriķi Muižnieku rektora amatā.

"Domājot par augstākās izglītības sistēmas pilnveidi, ir svarīgi iegūt autoritatīvu tiesas skaidrojumu par šobrīd spēkā esošā Augstskolu likuma un LU Satversmes iztulkojumu. It sevišķi, ja tiesas sniegtais skaidrojums atšķiras no Ministru kabineta un Indriķa Muižnieka skatījuma," teikts IZM paziņojumā.

Ministrijā sacīja, ka "laikā, kad notiek darbs pie augstskolu pārvaldības modeļa maiņas un tiek izstrādāts jauns Augstskolu likums un Zinātniskās darbības likums, ir ļoti svarīgi izvērtēt, vai pašreizējā Augstskolu likumā ietvertā norma par Ministru kabineta tiesībām apstiprināt augstskolu rektoru ir saglabājama".

"Augstskolu likums nosaka un aizsargā augstskolu autonomiju, taču autonomija nevar būt absolūta, tai jābūt saskaņotai ar sabiedrības un valsts interesēm," uzstāj IZM.

Jau vēstīts, ka valdība augusta beigās pēc ilgām diskusijām nolēma neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā, jo IZM skatījumā rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā "Par Latvijas Universitātes Satversmi" noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Prasot atcelt valdības izdoto administratīvo aktu, Muižnieks vērsās Administratīvajā rajona tiesā. Viņš arī lūdza noteikt pagaidu liegumu jauna rektora ievēlēšanai, kas nozīmētu, ka līdz strīda izšķiršanai pēc būtības LU nevarētu tikt pie jauna rektora.

Pirmdien Administratīvā rajona tiesa lēma apturēt Muižniekam nelabvēlīgo Ministru kabineta lēmumu. Pašlaik vēl nav zināms, kad tiesa lietu skatīs pēc būtības. Apturot Ministru kabineta rīkojuma darbību, tiek apturētas visas ar to radītās tiesiskās sekas. Tādējādi par rektora pienākumu izpildītāju ir atzīstams Muižnieks.

Tiesas lēmums stājas spēkā nekavējoties. Lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā 14 dienu laikā no tā pieņemšanas dienas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) aģentūrai LETA sacīja, ka respektē tiesas lēmumu un sagaida Šuplinskas priekšlikumus par turpmāko rīcību.

Aktuālākās ziņas