Skandāls: "Rockets" menedžera tvīta dēļ Ķīnas televīzija boikotēs NBA pirmssezonas mačus

Derils Morejs

FOTO: Reuters/ScanPix

Pēc Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Hjūstonas "Rockets" ģenerālmenedžera Derila Morija ieraksta viņa "Twitter" kontā ar atbalstu protestiem Honkongā Ķīnas valsts televīzija otrdien paziņoja, ka "nekavējoties aptur" plānotās Ķīnā notiekošo NBA pirmssezonas maču translācijas.

Kādas Ķīnas valsts televīzijas (CCTV) reakcijas iemesls ir Morija piektdienas ieraksts viņa tvitera kontā ar atbalstu Honkongas protestiem: "Cīnieties par brīvību! Palieciet kopā ar Honkongu!" Ieraksts dienas gaitā tika dzēsts, turklāt Hjūstonas kluba īpašnieks paziņoja, ka Morija ieraksts neatspoguļo kluba viedokli.

"Hjūstonas "Rockets" ģenerālmenedžeris Derils Morijs nekorekti komentēja notikumus Honkongā," svētdien savā sociālo mediju lapā paziņoja Ķīnas Basketbola asociācija (CBA). "CBA stingri iebilst pret to un apturēs komunikāciju un sadarbību ar klubu."

"Mēs uzskatām, ka jebkādi komentāri, kas apdraud nacionālo suverenitāti un sociālo stabilitāti, nav iekļaujami runas brīvības rāmjos," savukārt otrdien paziņoja CCTV savā sociālo mediju kontā.

Tāpēc CCTV nolēmusi apturēt plānus rādīt ikgadējās pirmssezonas spēles Ķīnā, kas šogad būs divi Losandželosas "Lakers" un Rodiona Kuruca pārstāvētās Bruklinas "Nets" mači. Pirmais notiks otrdien Šanhajā, otrais - sestdien valsts dienvidu pilsētā Šendženā.

Jau svētdien televīzijas kompānija CCTV paziņoja savā "Weibo" kanālā, ka "stingri iebilst" pret Hjūstonas kluba ģenerālmenedžera publicētajām "nepareizajām piezīmēm".

Svētdien par sadarbības pārtraukšanu ar "Rockets" paziņoja tā Ķīnas sponsori, ieskaitot sporta apģērba firmu "Li Ning" un "Shanghai Pudong Development Bank" (SPD).

Savukārt "Rockets" īpašnieks Tilmans Fertita kluba turnejas laikā Japānā intervijā ESPN aizstāvēja Moriju, sakot, ka viņam ir labākais ģenerālmenedžeris līgā. "Mūsu starpā viss ir kārtībā," komentēja Fertita. "Saskārāmies ar ievērojamu pretestību, un es vēlētos paskaidrot, ka organizācijai nav politiskas pozīcijas. Esam šeit, Āzijā, lai spēlētu basketbolu, nevis kādu apvainotu."

CCTV pagaidām neko nav ziņojusi par NBA regulārās sezonas maču atspoguļošanu, tomēr spēļu nerādīšana Ķīnā var ievērojami iedragāt NBA pozīcijas lielajā Ķīnas tirgū.

Par plāniem nerādīt Hjūstonas "Rockets" mačus paziņojusi arī otra kompānija, kas atspoguļo NBA mačus Ķīnā, "Tencent Holdings".

"Nets" spēlētājiem un vadībai, kā arī līgas pārstāvjiem otrdienas pēcpusdienā bija ieplānots pasākums vienā no Šanhajas pamatskolām, taču NBA, neko nepaskaidrojot, to pēkšņi atcēla tikai divas stundas pirms tā sākuma.

NBA paudusi nožēlu par situāciju ap šo Morija ierakstu tviterī, taču līgas komisārs Adams Silvers pirmdien uzstāja, ka līga atbalsta viņa tiesības izteikt viedokli.

Pusautonomajā Honkongā jau četrus mēnešus notiek demokrātijas atbalstītāju protesti, kuri kļūst aizvien vardarbīgāki. Tie sākās pēc šobrīd atceltā plāna izdot apsūdzētos Ķīnai, kas radīja bažas par brīvību ierobežošanu Honkongā 50 gadus ilgajā "viena valsts, divas sistēmas" pārejas periodā, kuram Ķīna piekrita 1997.gadā, kad pārņēma Honkongu no Lielbritānijas.

Hjūstonas "Rockets" atpazīstamība Ķīnā ievērojami pieauga 2002.gadā, kad NBA klubs draftēja ķīniešu basketbola zvaigzni Jao Minu. Mins NBA astoņās sezonās vidēji mačā guva 19 punktus un izcīnīja 9,2 atlēkušās bumbas spēlē. 2017.gadā viņš kļuva par CBA prezidentu.

NBA klubu spēles Ķīnā ir daļa no visā pasaulē notiekošajām NBA komandu pirmssezonas pārbaudes spēlēm savā starpā vai ar citu valstu klubiem.

Uz augšu