ASV mudina Turciju izvest karaspēku no Sīrijas

ASV militārā automašīna Sīrijā.

FOTO: AFP / Scanpix

ASV ir pret Turcijas iebrukumu Sīrijas ziemeļos un mudina Ankaru izvest karaspēku, piektdien sacīja ASV aizsardzības ministrs Marks Espers. Ministrs vienlaikus apgalvo, ka Vašingtona nav pametusi savus kurdu sabiedrotos.

ASV aizsardzības ministrs Marks Espers brīdināja turku kolēģus par "dramatisko kaitējumu", ko Ankara nodara divpusējām attiecībām abu NATO dalībvalstu starpā.

Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana "impulsīvā rīcība" nostāda ASV "smagā situācijā", viņš piebilda.

"Lai tas būtu skaidrs - mēs nepametam mūsu kurdu partneru bruņotos spēkus, un ASV karavīri būs kopā ar viņiem citās Sīrijas daļās," Espers sacīja žurnālistiem. "Neviens nav devis "zaļo gaismu" šai Turcijas operācijai."

ASV un Sīrijas kurdi kopš 2014. gada ir sabiedrotie karā pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts" un ir strādājuši kopā, lai sakautu džihādistu "kalifātu". Šajā karā krituši aptuveni 10 000 kurdu vadīto spēku karotāju.

Pēc tam kad Turcija paziņoja, ka iesūta Sīrijā savu karaspēku, no diviem posteņiem Sīrijā līdzās robežai ar Turciju atvilkti mazāk nekā 50 ASV karavīru, skaidrojušas ASV.

Espers sacīja, ka ASV neizvietos savus karavīrus starp Turciju un kurdiem pastāvošā "ilgā konflikta" vidū.

Šobrīd "nav nekādu pazīmju", ka Turcija grasītos atvilkt savu karaspēku, sacīja ministrs, atzīstot, ka Turcija, pēc visa spriežot, grasās turpināt operāciju, neraugoties uz ASV mudinājumiem būt savaldīgai.

"Es nevaru paskaidrot, kāpēc viņi izdarīja to, ko viņi izdarīja," atzina Espers, piebilstot, ka Turcijai ir leģitīmas bažas par drošību.

Turcija trešdien, 9. oktobrī, sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos, vispirms veicot intensīvu bombardēšanu, bet tad izvēršot sauszemes spēku ofensīvu, kas kļuvis iespējams pēc tam, kad apvidu pameta tur dislocētie ASV spēki.

ASV bruņotie spēki pie Sīrijas ziemeļu pilsētas Kobani piektdienas, 11. oktobra, vakarā tika apšaudīti ar artilēriju no Sīrijā iebrukušo Turcijas spēku pozīcijām, paziņoja Pentagona preses sekretārs.

"Eksplozija notika dažu simtu metru attālumā no vietas ārpus drošības mehānisma zonas un rajonā, kur, kā turkiem bija zināms, atrodas ASV spēki," paziņoja ASV Karaflotes kapteinis Bruks Devolts.

ASV prezidents Donalds Tramps savā valstī izpelnījies asu nosodījumu no abu lielo politisko partiju puses, kas prezidentu apsūdz, ka viņš sagatavojis ceļu Turcijas operācijai pret ASV sabiedrotajiem Sīrijas kurdiem.

Uz augšu