"Es Tev vēlāk piezvanīšu." Tramps Erdoganam nosūta savādu vēstuli

ASV prezidents Donalds Tramps

FOTO: ALEXANDER DRAGO/REUTERS

Atklātībā nonākusi vēstule, kurā ASV prezidents Donalds Tramps mēģina pārliecināt Turcijas autokrātu Redžepu Tajipu Erdoganu atteikties no lēmuma iebrukt Sīrijā, vēsta medijs "The Guardian". 

Tramps 9. oktobrī esot nosūtījis Erdoganam vēstuli saistībā ar Turcijas ofensīvu Sīrijā. Vēstuli trešdien nopludināja "Fox Business" žurnāliste Triša Rīgana, bet pēc tam to publiskoja arī Baltais nams, lai mīkstinātu politisko triecienu, ko Trampa administrācijai sagādājusi ASV karavīru atvilkšana no Sīrijas ziemeļiem, pametot novārtā, kuri līdz šim bija ASV sabiedrotie. 

FOTO: AFP/SCANPIX

"Veiksim labu darījumu!" ar šādiem vārdiem Tramps iesāk vēstuli. "Tu nebūsi atbildīgs par tūkstošiem cilvēku nogalināšanu, bet es nebūšu vainojams pie Turcijas ekonomikas sagraušanas - un es to izdarīšu. Tu jau to nedaudz izjuti saistībā ar garīdznieka Bransona lietu."

"Esmu smagi strādājis, lai atrisinātu dažas no tavām problēmām. Nepievil pasauli. Tu vari noslēgt lielisku darījumu. [Kurdu] ģenerālis Mazlums gatavs sarunām ar tevi, viņš gatavs uz tādu piekāpšanos, kāda pagātnē nebūtu bijusi iespējama. Pielikumā ar pārliecību esmu pievienojis viņa vēstuli, ko tikko saņēmu," turpina Tramps.

"Vēsture tevi pieminēs ar labu, ja atradīsi risinājumu humānā veidā. Tā uz tevi mūžam raudzīsies kā uz velnu, ja nenotiks labas lietas. Neesi bandīts. Neesi muļķis!

Es tev vēlāk piezvanīšu."

Tramps ticis kritizēts par lēmumu atvilkt ASV karavīrus, pēc kā Turcija uzsāka ofensīvu. Ar vēstules publiskošanu Baltais nams mēģina parādīt, Tramps tomēr neesot devis Turcijai zaļo gaismu iebrukt Sīrijā, norāda aģentūra "Reuters".

» Trampam trīs varianti, kā ASV varētu rīkoties saistībā ar Turcijas operāciju Sīrijā

Kad vēstule tikko bija nonākusi atklātībā, daudzi sociālo tīklu lietotāji pauda neticību par tās autentiskumu, kā arī dalījās ar dažādiem jokiem par to. 

"Es domāju, ka tas ir kāds joks, ka tāda vēstule nevarētu nākt no Ovālā kabineta," raidorganizācijai CNN teica demokrātu kongresmenis Maiks Kviglijs. "Izklausās, it kā Savienoto Valstu prezidents kādā momentālā emociju uzplūdā būtu dusmīgi nodiktējis pirmo, kas viņam ienāca prātā."

Vēstule tika publiskota īsi pēc Pārstāvju palātas balsojuma, kurā ar 354 balsīm pret 60 tika nosodīts Trampa lēmums atvilkt karavīrus no Sīrijas. 

Aģentūra AP ziņo, ka pēc balsojuma Tramps sasauca sanāksmi ar ASV Kongresa līderiem, ko iesāka ar lielīšanos par "riebīgo" vēstuli, ko esot nosūtījis Erdoganam. ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi pieminēja balsojumu, savukārt ASV Senāta demokrātu līderis Čaks Šumers nolasīja bijušā ASV aizsardzības ministra Džeimsa Matisa izteikumus, ka ASV karavīriem jāpaliek Sīrijā, lai novērtu "Islāma valsts" atdzimšanu.

Pelosi pieminēja, ka Krievija vienmēr esot vēlējusies "ietekmi Tuvajos Austrumos", ko līdz ar ASV spēku atvilkšanu ir panākusi.

"Tavā gadījumā visi ceļi ved uz Putinu," Trampam teikusi Pelosi.

Ar to esot iesācies ass strīds starp Trampu un Pelosi, kura laikā Tramps sūdzējās par sava priekšgājēja Baraka Obamas "sarkano līniju" saistībā ar Sīriju un nosaucis Pelosi par "trešās šķiras politiķi".

Pelosi esot pametusi telpu, aģentūrai sacīja kāda persona, kas bija klāt.

Pēc tam Pelosi žurnālistiem Baltā nama ārpusē sacīja, ka Tramps ēkas iekšienē piedzīvojot "sabrukumu". Viņai esot nācies aiziet no sanāksmes, jo Tramps nespējot aptvert realitāti, viņa teica.

Tramps vēlāk vietnē "Twitter" apgalvoja, ka "sabrukumu" esot piedzīvojusi Pelosi.