S 17.04.2021.

"Klausos un jūtu, ka stāvu pats uz karakuģa." Pagrabā nejauši atrasti audioieraksti no operācijas, kas izmainīja Otrā pasaules kara gaitu

ASV karavīri tuvojas Normandijas pludmalei D-dienā 1944. gada 6. jūnijā.

FOTO: Reuters/ScanPix

1994. gadā Brūss Kempbels ievācās savā jaunajā baļķu būdā. Mājas pagrabā atklāja kaudzi putekļainu ierakstu lenšu. Taču tikai 15 gadus vēlāk viņš aptvēra, cik vērtīgi materiāli patiesībā nonākuši viņa rokās.

Klausoties ierakstā dzirdamos reportiera Džordža Hiksa kliedzienos, kad fonā dzirdami ienaidnieka ložmetēju šāvieni, ir grūti novaldīt tirpas, kas skrien pār muguru.

D-diena jeb izcelšanās Normandijā norisinājās 1944. gada 6. jūnijā. 13 minūšu garais audioieraksts uzņemts vienā no desanta laivām, kas piestājusi pie Normandijas krastiem. Ierakstā Hikss komentē notikumu gaitu, kamēr pār viņu galvām laižas nacistu lidaparāti, vēsta izdevums "The Washington Post".

FOTO: Wikimedia Commons

Ieraksts bija daļa no 16 ierakstu kolekcijas un tika atrasts Ņujorkā, kādas baļķu būdas  pagrabā. Tomēr pagāja 15 gadi, līdz Brūss Kempbels atskārta, cik vērtīga lieta ir nonākusi viņa rokās. Tikai pēc tam, kad viņš pieaicināja angļu elektrotehniķi un antīko audioierīču ekspertu, viņam izdevās noskaidrot ierakstu patieso vērtību. Lai arī tie jau kādu laiku ir pieejami publiskam vērtējumam, tomēr galvenie ieraksti, kas līdz šim bija pieejami vienīgi pašam Kempbelam, publicēti tikai tagad, kad vīrietis tos ziedojis Virdžīnijas Nacionālajam D-dienas muzejam.

"Kādu dienu es to visu atradu. 1994. gadā. Visas šīs dažādās lietas no kara. Es tās visas saliku plastmasas maisiņā, [domājot, ka] "tam jābūt kaut kam īpašam. Es uz tām paskatīšos citu dienu..." Es tās noliku malā un dzīvoju tālāk," par savu atradumu stāstīja Kempbels.

Tomēr, kad vīrietis beidzot šos ierakstus noklausījās, viņš jutās šokēts.

"Es tos klausos un jūtu, ka stāvu pats uz šā karakuģa blakus tam puisim, Tas lika maniem matiem uz galvas sacelties stāvus," turpināja Kempbels.

Ieraksti veikti kaujas vidū, kad 38 gadu vecais laikraksta "Blue Network" žurnālists Džordžs Hikss atradās uz karakuģa "USS Ancon". Ieraksts tika veikts ar aparātu, kas vēlāk izmantots arī Nirnbergas procesā.

Žurnālistam izdevās uzņemt rēcošo uzbrukumu troksni, kas patiešām liek noskriet tirpām pār muguru un aizrauj elpu vairāk nekā jebkura Holivudas filma par karu.

"Atvainojiet, es kādu brīdi dziļi ieelpošu un pārtraukšu runāt... Kaut kas deg un krīt no debesīm. Loku lokiem. Tā varētu būt sašauta lidmašīna," Hikss stāsta ierakstā.

3

Teju 30 gadu pēc D-dienas Hikss iegādājās vecu baļķu būdiņu, kur ievācās kopā ar savu sievu. Viņas grūtniecības dēļ gan pārim vēlāk nācās meklēt pienācīgāku mājokli.

Par laimi, Hiksa aizmirstie ieraksti tagad atrodas drošībā un ir saglabāti nākamajām paaudzēm.

Operācija "Neptūns", kas plašāk pazīstama kā D-diena, bija Sabiedroto Normandijas operācijas desants Otrajā pasaules karā 1944. gada 6. jūnijā. Operācijas plānošana tika uzsākta 1943. gadā un tajā piedalījās 156 000 sabiedroto karavīru.