Zināma Latvijas vieta ''Doing Business'' reitingā

FOTO: TVNET

Latvija Pasaules Bankas veidotajā "Doing Business" reitingā 190 valstu un teritoriju konkurencē saglabā 19. vietu, liecina ceturtdien, 24. oktobrī, publiskotais Pasaules Bankas pētījums.

Savukārt no Baltijas valstīm labāko sniegumu uzrādījusi Lietuva, kura reitingā pakāpusies uz 11. vietu, bet pērn ieņēma 14. vietu, kamēr Igaunija gada laikā reitingā noslīdējusi no 16. vietas uz 18. vietu.

"Ekonomikas ministrijas vīzija ir radīt izcilu uzņēmējdarbības vidi un virzīties uz inovatīvas ekonomikas modeli. Pasaules Bankas sniegtais Latvijas uzņēmējdarbības vides augstais novērtējums apliecina, ka valdība apzinās reformu nepieciešamību un mērķtiecīgi tās īsteno," pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

Ministrijā arī atzīmēja, ka Latvijā "Doing Business" reitings tiek izmantots kā reformu novērtēšanas rīks, kas ļauj iezīmēt prasības, kurās administratīvais slogs ir pārāk liels, proti, ļauj salīdzināt administratīvo procedūru skaitu un ilgumu to izpildei un saistītās izmaksas, kā arī novērtēt uzņēmējdarbības vidi kopumā.

Lai sekmētu Latvijas pozīcijas starptautiskajos reitingos, Ekonomikas ministrija reizi divos gados izstrādā Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plānu, kas ir valdības instruments, kurā tiek iekļauti konkrēti uzdevumi uzņēmējdarbības vides uzlabošanai, nosakot precīzus izpildes termiņus un atbildīgās institūcijas.

"Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāna mērķis ir radīt uzņēmējiem pieejamus un saprotamus pakalpojumus un mazāku administratīvo slogu. Šajā periodā īpašu uzmanību esam pievērsuši inovācijas veicināšanai, cilvēkkapitālam un investoru tiesību aizsardzībai, kas ir būtiskas attīstītas uzņēmējdarbības vides sastāvdaļas," sacīja ministrs.

Pirmajā vietā reitingā ir Jaunzēlande, tālāk seko Singapūra, Honkonga, Dānija, Dienvidkoreja, ASV, Gruzija, Lielbritānija, Norvēģija un Zviedrija.

Pozīcijā "Uzņēmējdarbības sākšana" Latvija noslīdējusi no 24. vietas uz 26. vietu, Latvijas rādītājs, kurā vērtēta būvatļauju saņemšana, saglabājies nemainīgs, Latvijai ieņemot 56. vietu. Tajā pašā laikā sadaļā par līgumsaistību izpildi Latvija pakāpusies no 20. vietas uz 15. vietu, bet sadaļā par kredītu pieejamību mūsu valsts noslīdējusi no 12. vietas uz 15. vietu. Nodokļu nomaksas jomā Latvijai 16. vieta, salīdzinot ar 13. vietu pirms gada.

Pozīcijā par elektrības pieejamību Latvija gada laikā noslīdējusi no 53. vietas uz 61. vietu. Tajā pašā laikā uzlabojies Latvijas sniegums sadaļā par investoru aizsardzību - Latvija gada laikā kāpusi no 51. vietas uz 45. vietu.

Nedaudz pasliktinājies Latvijas vērtējums "Maksātnespēja", kurā valsts zaudējusi vienu pozīciju, noslīdot uz 55. vietu. Vienlaikus Latvijas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā saglabājies nemainīgs, mūsu valstij ieņemot 25. vietu.

Lietuva pozīcijā "Uzņēmējdarbības sākšana" ieņem 34. vietu, rādītājā, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana Lietuva atrodas desmitajā pozīcijā, sadaļā par līgumsaistību izpildi - 7. vietā, bet nodokļu nomaksas jomā tā ieņem 18. vietu. Pozīcijā par elektrības pieejamību Lietuva ierindota 15. vietā, valsts sniegums sadaļā par investoru aizsardzību novērtēts ar 37. vietu, bet vērtējumā "Maksātnespēja" Lietuva ierindota 89.vietā. Tikmēr pozitīvi novērtēts Lietuvas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā - šajā rādītājā Lietuva ieņem ceturto pozīciju, bet sadaļā par kredītu pieejamību Lietuva ierindota 48. vietā.

Igaunijai pozīcijā "Uzņēmējdarbības sākšana" sokas vislabāk no Baltijas valstīm, tai ieņemot 14. vietu. Rādītājā, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana Igaunijas atrodas 19. vietā, nodokļu nomaksas - 12. vietā, bet sadaļā par līgumsaistību izpildi valsts ierindota 8. pozīcijā. Pozīcijā par elektrības pieejamību Igaunija ierindota 53. vietā, sadaļā par investoru aizsardzību valsts ieņem 79. vietu, bet vērtējumā "Maksātnespēja" Igaunija ierindota 54. vietā. Arī Igaunijas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā novērtēts pozitīvi, un šajā pozīcijā valsts ieņem sesto pozīciju, bet sadaļā par kredītu pieejamību Igaunija, tāpat kā Lietuva, ierindota 48. vietā.

Pasaules Bankas "Doing Business" reitings kvantitatīvi mēra un salīdzina 190 pasaules valstu regulējošos nosacījumus un procedūras, kas attiecas uz vidējo un mazo uzņēmumu desmit dzīves cikla posmiem, izmatojot standartizētus scenārijus. Reitingā tiek vērtētas formālās procedūras, kas veicina vai ierobežo uzņēmējdarbības aktivitāti lielākajā pilsētā - valsts uzņēmējdarbības centrā. "Doing Business" paļaujas uz respondentu viedokļiem. Latvijā tie ir kopumā 45 respondenti no nevalstiskā un valsts sektora.

2017. gadā "DoingBusiness" reitingā Latvija noslīdēja par piecām vietām, 190 valstu konkurencē ieņemot 19. vietu. 2016. gadā Latvija šajā reitingā ieņēma 14. vietu.

Uz augšu