O, 26.09.2023.

Trīs bijušie altārzēni nāk klajā ar apsūdzībām par ļaunprātīgu izmantošanu pret priesteriem Vatikānā

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 5
Foto: Pixabay

Trīs bijušie altārzēni nākuši klajā ar apgalvojumiem, ka divi Vatikāna priesteri viņus ir seksuāli izmantojuši. Šis ir otrais skandāls par bērnu izmantošanu Vatikānā, kas satricinājis katoļu baznīcu tās mītnē, vēsta medijs "The Guardian".

Apsūdzības par bērnu seksuālu izmantošanu pret Vatikāna priesteriem nākušas klajā Itālijas telekanāla šovā "La Iene". Vīrieši tikuši izmantoti pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados, kad viņiem bija no 10 līdz 14 gadiem.

Apsūdzības celtas divus mēnešus pēc tam, kad Vatikāns paziņoja, ka apsūdz tēvu Gabrielu Martinelli par iespējamu vairāku altārzēnu ļaunprātīgu izmantošanu 2012. gadā, kad viņš pats mācījās "Svētā Pius X" jauniešu seminārā.

Vatikāns septembrī paziņoja, ka apsūdzība tiek celta arī pret bijušo jauniešu semināra rektoru tēvu Enriko Radisu, kurš tika apsūdzēts par līdzdalību un atbalstīšanu iespējamajos noziegumos.

Katoļu baznīca ir saskārusies ar tūkstošiem bērnu seksuālās izmantošanas apvainojumiem no visas pasaules, bet 2017. gadā bija pirmā reize, kad paša Vatikāna sienās tika skaļi sākts runāt par pedofiliju.

"Mēs nolēmām turpināt izmeklēšanu, jo mums bija sajūta, ka iepriekšējie gadījumi neizslēdz, ka tādi neatkārtosies," sacīja Gaetano Pekoraro, viens no diviem "La Iene" izmeklētājiem. "Vatikānā bija vairāki upuri un vairāki priesteri, kas iesaistīti seksuālā vardarbībā."

Jaunākajā izmeklēšanā trīs bijušie altārzēni apgalvoja, ka viņus seksuāli izmantojuši divi priesteri un viens skolotājs.

Pirmais cietušais apgalvo, ka viens no priesteriem, kurš pieskatīja skolas koplietošanas dušas, mēģināja noģērbt viņam peldmēteli. "Viņš gribēja mani izģērbt," apgalvo upuris. "Es centos atrauties. Man bija 13 gadi. Es nokritu uz zemes un pajautāju viņam "Ko tu dari?" Pēc tam es piecēlos un aizbēgu."

Visi trīs altārzēni mācījušies jauniešu seminārā.

Otrais upuris apgalvo, ka priesteris jauniešu seminārā, kad viņam bija 10 vai 11 gadi, ļaunprātīgi izmantoja. "Viņš man palūdza uziet augšstāvā uz savu istabu, lika man sēdēt sev klēpī, sāka masēt manu augšstilbu un tad uzlika roku uz mana dzimumlocekļa," viņš stāstīja izmeklētājam.

Upuri, kuru vecums tagad ir no 37 līdz 40 gadiem, pulcējās pirms dažiem gadiem, lai dalītos stāstos šovam. Trešais upuris izteica līdzīgus apgalvojumus, taču izvēlējās sīkāk detaļās neizplūst. Visi trīs upuri norādīja, ka viņi zina vēl vienu bijušo altārzēnu, kurš cietis vissliktāk no viņiem visiem, bet, kad izmeklētāji sazinājušies ar viņu, viņš atteicies runāt.

Apgalvojumus apstiprināja vairāki cilvēki, kuri pastāstīja, ka ir bijuši aculiecinieki kādai no vardarbības  formām.

Izmeklētājiem izdevās izsekot vienam no apsūdzētajiem priesteriem. Izdzirdējis audio intervijās viņam izvirzītās apsūdzības, viņš atbildēja: "Nē, tas nav iespējams. Es neatceros... Es nesaku, ka viņi melo, es saku, ka viņi ir pārpratuši."

Vatikāns paziņojumā sacīja, ka, ja tiesas procesa laikā parādīsies jauni pierādījumi Martinelli lietā, kas saistīts ar turpmākiem apsūdzēto vai citu nodarījumiem, Vatikāna tiesas iestādes uzsāks jaunu lietu un pēc sākotnējās izmeklēšanas ar jaunu tiesas procesa pieprasījumu."

Jaunie apgalvojumi izskanēja mēnešus pēc tam, kad katoļu vadītāji pulcējās uz vēl nepieredzētu samitu Vatikānā, lai risinātu plaši izplatītās pedofilijas jautājumus baznīcā. Februāra samita beigās pāvests Francisks apsolīja, ka draudze "nežēlos pūles", lai sauktu pie atbildības varmākas un neslēps viņu pāridarījumu.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 5

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu