Vanags: 18. novembris ir īsto mācekļu nevis jūdasu svētki

Karogs Rīgas Doma baznīcā.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Aizvadītajā gadā Latviju nav žēlojuši skandāli, afēras, kukuļi un karteļi, tomēr jāatceras, ka Latvija ir svarīgāka par blēdībām, šodien Latvijas Republikas Proklamēšanas 101. gadadienas ekumeniskajā dievkalpojumā teica Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Savā runā arhibīskaps pieminēja Bībeles stāstu par Jēzus un apustuļu naudas maku, kura turētājs bija Jūdass, kurš zaga no tā naudu. "Kaut gan mūsu dabīgā taisnības izjūta priekšplānā liek ieraudzīt jūdasus un viņu kauna darbus, apustuļu naudas maks ļāva sākties vislielākajam labumam cilvēces vēsturē," teica Vanags.

Viņš teica, ka aizvadītais gads mūs nav žēlojis no "jūdaiskiem notikumiem", un ziņu virsraksti bieži vēstīja par skandāliem, afērām, kukuļiem, karteļiem, komponentēm un tamlīdzīgām lietām. "Tas bija ļoti sāpīgi," uzsvēra Vanags, lūdzot sabiedrību nepazaudēt realitātes izjūtu. 

"Latvija tāpat kā apustuļu naudasmaks ir kaut kas daudz lielāks par Jūdasa blēdībām. Tā ir zeme, kuru mums deva Dievs, lai mēs kā tauta izdzīvotu cauri gadsimtiem un režīmiem. Tā ir valsts, kuru ar savu dzīvību izpirka brīvības kareivji. Tās ir mājas, kuras ar darbu un lūgšanām izveidoja neskaitāmi lieliski cilvēki. Varbūt citām tautām ir citas zemes un iespējas, Latviešu vienīgā un pēdējā iespēja ir Latvijas zemē latviešu valsts, kurā visu tautību uzticīgi pilsoņi var veidot labu, brīvu un cienīgu dzīvi -priekš visiem," uzsvēra arhibīskaps.

Viņš teica, ka šo dienu jāsvin, redzot daudzos Latvijas cilvēkus, kas uzticīgi, čakli un radoši ir darījuši savu darbu, sekojuši savam aicinājumam, pildījuši savu pienākumus - sākot no vecmātēm un māsiņām dzemdību nodaļā līdz apbedīšanas firmu darbiniekiem un kapu pārraugiem, no jauniem vecākiem bērnistabā līdz rūdītiem karavīriem, viņus sargājot. "Biznesā, zinātnē, valsts pārvaldē, izglītībā, un dienestos, kas Jūdasa darbus izvelk gaismā, tāpat kultūrā, baznīcā, visur - 18. novembris ir īsto mācekļu nevis jūdasu svētki," teica Vanags.

Uz augšu